Քաղաքական 18:11 28/03/2017 Հայաստան
Ամերիկացի ներդրողներն ավելի շատ են դիտարկում ՀՀ-ում ներդրումներ կատարելու հնարավորությունները. ԱՄՆ դեսպան
«Հայաստանի 25-ամյա պատմության ընթացքում ԱՄՆ-ն եղել է Հայաստանի բարեկամը, վերջին 20 տարիներին միասին կարողացել ենք կերտել ամուր ռազմական, քաղաքական, տնտեսական կապեր, նաև կապեր՝ երկու ժողովուրդների միջև»,- ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարեդարձին նվիրված ՀՀ ԱԳՆ-ում կազմակերպված ցուցահանդեսի բացմանն ունեցած ելույթում ասաց ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
Նա հայերենով շնորհակալություն հայտնեց համագործակցության, անկեղծ բարեկամության համար:
Դեսպանի խոսքով, ՀՀ-ԱՄՆ գործընկերությունում  կարևոր նեդրում է ունեցել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը:  1992 սկսած ԱՄՆ ՄԶԳ-ի միջոցով ՀՀ քաղաքացիների կյանքի բարելավմանն աջակցելու նպատակով հատկացել է 1,1 միլիարդ դոլար:
Ռ. Միլսը նշեց, որ տնտեսական ասպարեզում համագործակցությունը աջակցությունից վերածվում է դեպի առևտրային  հարաբերությունների, քանի որ ՀՀ տնտեսության ոլորտում տեղի են ունեցել նշանակալի տեղաշարժեր, աճ:
«Ամերիկացի ներդրողներն ավելի ու ավելի շատ են դիտարկում Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հնարավորությունները, վերջին երկու տարում կարողացել ենք 500 հազար դոլարի ներդրում կատարել Հայաստանի տնտեսության մեջ՝ մասնավորապես էներգետիկայի, հանքարդյունաբերության ոլորտներում:
Ակնկալում ենք մեծացնել ներդրումները Հայաստանում վերականգնող էներգետիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ագրոբիզների ոլորտներում»,- ասաց դեսպանը:
Ռ. Միլսը նշեց, որ հպարտության է արժանի հայ-ամերիկյան երկկողմ համագործակցությունն անվտանգության ոլորտում: Նրա խոսքով, նշանակալի համագործակցություն ունեն ռազմական ոլորտում, ԱՄՆ կողմից 48 միլիոն դոլարի ներդրում է կատարվել տեխնիկական սարքավորումների ձեռքբերման համար:

Politics 19:24 28/03/2017 Armenia
“The United States has been a steadfast friend throughout the Republic of Armenia’s 25 years of history. Together we have forged a very strong diplomatic development, military, commercial relations as well as peoples’ ties for the last 25 years, U.S.” Ambassador to Armenia Richard Mills stated at the opening of a special photo exhibit dedicated to the quarter century of the establishment of diplomatic relations between the U.S. and Armenia.
Ambassador expressed gratitude in Armenian for the cooperation and sincere friendship, recalling the U.S. was the first country that opened an Embassy in Armenia in 1992 along with launching the USAID Armenia and Peace Corps programs.
Since 1992 the USAID Armenia has provided $1,1 billion US Dollars to the improvement of the lives of the Armenian citizens, Ambassador Mills stressed.
He next pointed out the cooperation on the economy front, saying it is “transitioning from aid to trade because of the impressive development of the Armenian economy and the business environment.”
“US investors are increasingly exploring real business opportunities in Armenia. Over the last 2 years alone the embassy has helped to collect $500 million dollars of US investments into Armenia’s energy and mining sectors,” the Ambassador noted, adding the United States is looking to extending the US investment in Armenia’s renewable energy, IT, and agribusiness sectors.
Ambassador also hailed the bilateral security partnership between the two states, saying it years-long history of cooperation is “a great source of pride”.