Հասարակություն 19:21 28/03/2017
Վայոց Ձորի մարզի Հորբատեղ գյուղը մեկն է այն բնակատեղիներից, որտեղ հաճախակի են վայրի կենդանիների՝ գայլերի և արջերի հարձակումները։ Շուրջ 262 բնակիչ ունեցող գյուղի տնային տնտեսությունների եկամտի հիմնական աղբյուրն անասնապահությունը, մեղվապահությունը և այգեգործությունն է։ Չլուսավորված փողոցների պատճառով, երեկոյան ժամերին վայրի կենդանիները գյուղ են մտնում, վնասում են տնամերձ այգիներն ու ցանքատարածությունները, մեղվի փեթակները, հոշոտում՝ ոչխարների, խոյերի, ցլիկների: Հայտնում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունից:
Աղբյուրը նշում է, ինչպես Հայաստանի մի շարք գյուղերում, այստեղ ևս, խորհրդային հասարակարգի փլուզումից հետո՝ արտաքին լուսավորության քայքայված ենթակառուցվածքներ են եղել։ Գյուղի համեստ բյուջեն երբեք չի բավականացրել խնդիրը լուծելու համար։
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցությամբ իրականացվող «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում, գյուղում իրականացվել է արտաքին լուսավորության նոր ենթակառուցվածքների ամբողջական կառուցում։ Հորբատեղում տեղակայվել է 65 LED լուսարձակ՝ ամբողջությամբ լուսավորելով գյուղը՝ 2,300մ երկարությամբ տարածություն։
Էներգախնայող նորակառույց համակարգը գործարկվել է առաջին անգամ:  Միջոցառմանը ներկա են եղել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Հորբատեղ համայնքի ղեկավար Գագիկ Սանդրոսյանը և բնակիչները:
«Այն, ինչ փորձում ենք իրականացնել այս ծրագրով, անչափ կարևոր է: Սա մի մարտահրավեր է, որի լուծման արդյունքն ավելին է լինելու, քան պարզապես լուսավորություն ապահովելը: Քաղաքակիրթ և հեռատես աշխարհը ձգտում է նվազագույնի հասցնել սպառողական մոտեցումը: Դա, թերևս, աղքատությունը կրճատելու, մարդկանց կյանքը բարելավելու ամենակարճ և արդյունավետ ճանապարհն է: Բնապահպանական, էներգախնայող համակարգի գործարկումը և դրա երկարաժամկետ արդյունքը շահավետ է բոլորի համար»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Բնակավայրերում արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգի ներդրումը միտված է  կրճատելու համայնքային  ծախսերը և աշխուժացնելու գյուղի կյանքը:
Բնապահպանական և էներգախնայող LED լուսարձակների շահագործումը տնտեսապես արդյունավետ է բյուջետային համեստ միջոցներ ունեցող գյուղերի համար: Այսպիսի համակարգի օգտագործումը 80 տոկոսով կնվազեցնի էներգիայի ծախսը՝ թեթևացնելով գյուղի ֆինանսական բեռը:

The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS have summed up the results of another joint program implemented within the framework of The Alternative Energy Project. An outdoor lighting system, consisting of 65 LED lamps, has been installed in Horbategh community of Vayots Dzor region. As a result of the implemented project, the whole territory of the community has been provided with a street lighting system along 2.300 m area.
The release issued by VivaCell-MTS reminds that Horbategh community of Vayots Dzor region is one of the settlements where attacks of the wild animals such as bears and wolves are very often. The village has 262 inhabitants. Their main sources of income are cattle-breeding, bee-keeping, and agriculture. Because of the dark streets in the evenings, the wild animals enter the village, damage the backyard gardens, fields and beehives, get into barns and harm sheep, rams and steers.
Outdoor lighting infrastructure was destroyed in Horbategh after the collapse of the Soviet Union. The small budget of the village was never enough to solve the problem.
According to the source, the environmentally friendly and energy-efficient systems are used for the first time. The Founder of FPWC Ruben Khachatryan, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, head of Horbategh community Gagik Sandrosyan, and community residents attended the launch of the system.
“The thing we try to do with this program is crucially important. This is a challenge and if we overcome it the result will be more than just providing lighting. Civilized and farseeing world strives to downgrade consumerist approach. This, basically, is the shortest and most efficient way of reducing poverty and improving people’s lives. Launching environmentally friendly energy saving system and its long term results are beneficial for everyone,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The use of latest technologies in environmental protection initiatives promotes nature conservation, energy efficiency and community development.