Քաղաքական 18:04 04/04/2017
Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումար) հուսադրող է համարում Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ), ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԱՀԿ ԽՎ), Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) և Եվրախորհրդարանի (ԵԽ) նախնական զեկույցը, որտեղ նշվում էր, որ ընտրությունները «լավ էին կազմակերպված և ընդհանուր առմամբ պահպանվել էին հիմնարար ազատությունները», և ընտրության օրն «ընդհանուր առմամբ հանգիստ էր ու խաղաղ, սակայն արձանագրվեցին կազմակերպչական խնդիրներ և գործընթացին անհարկի միջամտություններ, հիմնականում կուսակցությունների ներկայացուցիչների կողմից»: Համագումարը շնորհավորում է հայ ժողովրդին` ընտրական գործընթացին մասնակցության կապակցությամբ. ընտրողների ավելի քան 60% մասնակցություն է գրանցվել:
Համագումարի տարածած հայտարարության մեջ ասված է. «Հայաստանի Հանրապետական ​​կուսակցությունը հաղթեց ձայների 49.12% հարաբերակցությամբ: Երկրորդ տեղում «Ծառուկյան» դաշինքն է՝ 27.32%-ով, երրորդը՝«Ելք»  դաշինքն է 7,77%-ով և ՀՅԴ խմբակցությունը չորրորդը՝ 6.57%-ով: Մնացած կուսակցություններին և դաշինքներին չի հաջողվել հաղթահարել նվազագույն շեմն՝ ի դեմս «Հայկական վերածնունդ» կուսակցության՝ 3.71%-ով, «ՕՐՕ» դաշինքի՝ 2.07%-ով, «ՀԱԿ-ՀԺԿ» դաշինքի՝ 1.65%-ով, «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության՝ 0.94%-ով և Կոմունիստական ​​կուսակցության՝ 0.75%-ով:
«Հայաստանի ընտրական գործընթացը խիստ տարբերվում է հարևան երկրների համեմատությամբ: Օրինակ Ադրբեջանում ավտորիտար նախագահը վերջերս իր տիկնոջը փոխնախագահ նշանակեց և ճնշում է բոլոր ընդդիմադիր կուսակցություններին: Թուրքիայում Էրդողանի ավտորիտար վարչակարգը շարունակում է ընդդիմության առաջնորդների հետապնդումները և լրագրողների լայնամասշտաբ բանտարկությունները: Հայաստանը դրական լույսի ներքո է գնահատվում նաև Խորհրդային միությունից առաջացած այլ երկրների համեմատությամբ», - հայտարարել են Համագումարի համանախագահներ Էնթոնի Բարսամյանը և Վան Գրիգորյանը: «Երբ Հայաստանը հետագա առաջընթացն է արձանագրում ժողովրդավարական ինստիտուտներում, հորդորում ենք կառավարությանը միջոցներ ձեռք առնել արձանագրված խախտումների, այդ թվում՝ ընտրակաշառքի և ընտրողների վրա ճնշման դեպքերի կապակցությամբ»:
«Ապրիլի 2-ի ընտրությունները նշանավորվեցին որպես Հայաստանում նոր քաղաքական համակարգի ստեղծմանն ուղղված առաջին քայլ, սակայն փոփոխությունները չեն կարող մեկ օրում տեղի ունենալ», - ասել է ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության հատուկ համակարգող և ղեկավար, Իսպանիայից ԵԱՀԿ խորհրդարանի անդամ Իգնասիո Սանչես Ամորը: «Բարեփոխումներն անընդհատ գործընթաց է, և կոչ եմ անում Ազգային ժողովի մեծամասնությանն ու նոր կառավարությանը շարունակել ջանքեր գործադրել վերափոխելու երկրի քաղաքական մշակույթը՝ համագործակցելով ընդդիմության, քաղաքացիական հասարակության և միջազգային հանրության հետ»:
2016թ. նոյեմբերին Միացյալ Նահանգները, Եվրամիությունը, Միացյալ Թագավորությունը և Գերմանիան խոստացան ֆինանսավորել կոնկրետ միջոցառումներ, որոնք նախատեսված էին բարելավել ընտրական գործընթացի նկատմամբ վստահությունը և օգնել կանխել կեղծարարությունը Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններում: ԱՄՆ ֆինանսավորումը օժանդակել է 2017թ. ապրիլյան ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ Հայաստանի կառավարության և երեք առաջատար ընդդիմադիր կուսակցությունների միջև ստորագրված համաձայնագրերը: Դրամական միջոցներն ուղղվել են քվեարկության ու քվեաթերթիկների հաշվելու գործընթացի առցանց ուղիղ հեռարձակումները, ինչպես նաև ընտրողների ինքնության էլեկտրոնային նույնականացումն ապահովող սարքավորումների ձեռքբերմանը, և Հայաստանի ընտրական օրենսգրքի այլ փոփոխություններին:
Համագումարը հորդորել է ԱՄՆ կառավարությանն աջակցել այս նախաձեռնությանը՝ հաշվի առնելով վերջինիս կարևորությունը Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացներն ամրապնդելու հարցում: Այդ ժամանակ Համագումարի համանախագահները հայտարարել էին. «Ամերիկայի հայկական համագումարը ողջունում է ԱՄՆ-ին և ԵՄ-ին` այս նախաձեռնությանը ֆինանսական օժանդակություն տրամադրելու համար՝ ի աջակցություն Հայաստանում օրենքի գերակայության խթանման: Մենք անկուսակցական ենք և՛ ամերիկյան, և՛ հայկական համատեքստերում, բայց այսօրինակ աջակցությունը՝ բարելավելու ժողովրդավարական գործընթացի նկատմամբ վստահությունը, ծառայում է մեզ բոլորիս»:

Politics 18:20 04/04/2017 World
The Armenian Assembly of America (Assembly) is encouraged by the initial report of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), the OSCE Parliamentary Assembly (OSCE PA), the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), and the European Parliament (EP), which noted that the elections were "well administered and fundamental freedoms were generally respected" with the election day "generally calm and peaceful but marked by organizational problems and undue interference in the process, mostly by party representatives." The Assembly congratulates the people of Armenia for its participation in the election process with voter turn-out of over 60 percent.
The statement released by the Assembly reads: “The Republican party won 49.12% of the votes; "Tsarukyan" bloc came second with 27.32%; "Yelq" (Exit) bloc came third with 7.77%; and ARF-Dashnaktsutyun scored 6.57%. Other parties and blocs running for the elections failed to meet the threshold with Armenian Renaissance Party scoring 3.71%; "ORO" bloc with 2.07%; "Armenian National Congress - HZhK" bloc with 1.65%; Party of Free Democrats with 0.94%; and the Communist Party getting 0.75%.
Armenia's election process stands in sharp contrast to its neighbors. For example, in Azerbaijan its authoritarian president recently appointed his spouse as vice president and suppresses all opposition parties. In Turkey, Erdogan's authoritarian regime continues its crackdown against opposition leaders and wide-scale imprisonment of journalists. Armenia also compares favorably to the other countries which emerged from the Soviet Union," stated Assembly Co-Chairs Anthony Barsamian and Van Krikorian. "As Armenia makes further advances in its democratic institutions, we strongly urge the government to address the irregularities cited, including that of vote buying and pressure on voters."
"Yesterday's elections marked a first step towards establishing a new political system in Armenia, but change cannot happen overnight," said Ignacio Sanchez Amor, Special Coordinator and leader of the short-term OSCE observer mission and Parliament Member from Spain. "Reform is a never-ending process, and I encourage the parliamentary majority and the new government to continue their efforts to transform the country's political culture, in partnership with the opposition, civil society and the international community."
In November 2016, the United States, European Union, United Kingdom, and Germany pledged to fund concrete measures designed to improve confidence in the election process and help prevent fraud in Armenia's parliamentary elections. U.S. funding supported agreements signed by the Armenian government and three leading opposition parties on voting conduct for the April 2017 elections. Funds went toward equipment required for live online broadcasts of voting and ballot counting, as well as electronic verification of voters' identity, and other amendments to Armenia's Electoral Code.
The Assembly strongly encouraged the U.S. government to support this initiative considering its importance to strengthening the democratic process in Armenia. At the time, the Assembly Co-Chairs stated: "The Armenian Assembly commends the U.S. and the EU for providing financial assistance to support this initiative to further the rule of law in Armenia. We are nonpartisan in both the American and Armenian contexts but this type of support to improve confidence in the democratic process serves us all."
Established in 1972, the Armenian Assembly of America is the largest Washington-based nationwide organization promoting public understanding and awareness of Armenian issues. The Assembly is a non-partisan, 501(c)(3) tax-exempt membership organization.