Իրավունք 10:16 08/04/2017 Աշխարհում
Շվեդիայի ոստիկանությունը ձերբակալել է երկու մարդու նախօրեին Ստոկհոլմի կենտրոնական փողոցներից մեկում բեռնատարի՝ մարդկանց մեջ մխրճվելու գործով:
Բի-Բի-Սի-ն գրում է, որ նրանցից մեկը ձերբակալվել է հենց երեկ երեկոյան, երբ ոստիկանությունը հրապարակել էր տեսախցիկներից կադրեր նրա պատկերով: Ոստիկանությունը հայտնել էր, որ տղամարդը կասկածվում է ահաբեկչական հարձակում իրականացնելու մեջ:
Երկրորդ տղամարդուն ձերբակալել են Ստոկհոլմից հյուսիս-արևելք ընկած հատվածից, նա կապ է ունեցել առաջին ձերբակալվածի հետ:
Շվեդիայի վարչապետը նախօրեին տեղի ունեցածն որակել է ահաբեկչական ակտ: Հարձակման զոհ է դարձել չորս մարդ, ավելի քան 10 մարդ տուժել է:
Հաղորդվում է, որ բեռնատարը գողացված է եղել: Այն պատկանել է տեղի գարեջրատներից մեկին: Նրա ներկայացուցիչը հայտնել է, որ մեքենան կորել է, երբ վարորդն ապրանքը տեղափոխելիս է եղել ռեստորան:

Law 10:33 08/04/2017 World
Police in Sweden have arrested two men after a lorry crashed into a Stockholm department store on Friday, killing at least four people, BBC reports.
The source notes that the first man to be arrested is being held on suspicion of committing a terrorist crime by murder. He was detained on Friday evening, after police released a grainy CCTV image of a person of interest.
The second man, detained in the Hjulsta in the north-west of Stockholm, had links to the man arrested in Marsta, local media reported citing police sources.
Swedish Prime Minister Stefan Lofven has called it a terrorist attack. More than a dozen people were injured. Eight adults and a child remain in hospital.
The source reminds that the lorry crashed into the front of Ahlens department store in the middle of the afternoon on Drottninggatan (Queen Street), one of the city's major pedestrian thoroughfares. The beer company that owns the vehicle said it was hijacked outside a nearby restaurant, where it was making a delivery.