Քաղաքական 12:50 11/04/2017 Աշխարհում
ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի արտաքին հարաբերությունների և հետախուզության հարցերի հանձնաժողովների նախագահներն ու բարձրաստիճան անդամներն այսօր միացել են Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի ղեկավարությանը և ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի ավելի քան 80 գործընկերներին՝ կոչ անելով նախագահ Դոնալդ Թրամփին պատշաճ կերպով հիշատակել Հայոց ցեղասպանության մասին՝ Ապրիլի 24-ին Սպիտակ տանը կայանալիք իր ելույթում: Այս մասին տեղեկացնում է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը:
Նամակի հեղինակները կոչ են արել ԱՄՆ նախագահին «պատշաճ կերպով հիշատակել ապրիլի 24-ը որպես ԱՄՆ-ում Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր»՝ նշելով, որ «հիշատակելով Հայոց ցեղասպանությունը՝ մենք վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը՝ կանխելու վայրագություններն ապագայում»:
«Մենք միանում ենք Կոնգրեսի անդամներին՝ կոչ անելով նախագահ Թրամփին մերժել Թուրքիայի լռեցնելու քաղաքականությունը և որդեգրել ազնիվ դիրքորոշում Հայոց ցեղասպանության հարցում»,- նշել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Կոչ անելով նախագահ Թրամփին պատշաճ կերպով հիշատակել ապրիլի 24-ը՝ նախաձեռնությանը միացած անդամները շեշտել են Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու ԱՄՆ նախկին փորձը՝ վկայակոչելով նախագահներ Ռոնալդ Ռեյգանին և Դուայթ Դևիդ Էյզենհաուերին:
Նամակում նաև հատուկ հիշատակվում է Օսմանյան կայսրության վարած ցեղասպանության քաղաքականության թիրախում հայտնված քրիստոնյա ազգերի մասին, որոնց թվում են հայերը, ասորիները, քաղդեացիները, հույները և հետապնդումների ենթարկված այլ ազգեր:

Politics 12:54 11/04/2017 World
The Chairmen and Ranking Members on both the House Foreign Affairs and Intelligence Committees joined today with the leadership of the Armenian Caucus and more than eighty of their U.S. House colleagues in calling upon President Trump to properly commemorate the Armenian Genocide in his April 24th White House statement, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
In a bipartisan letter calling upon the President to “appropriately mark April 24th as a day of American remembrance of the Armenian Genocide, signatories noted that, “by commemorating the Armenian Genocide, we renew our commitment to prevent future atrocities.”
“We join with Members of Congress in calling upon President Trump to reject Turkey’s gag rule and embrace an honest American remembrance of the Armenian Genocide,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian.
In calling upon President Trump to properly mark April 24th, the signatories highlighted the U.S. record of past recognition, citing Presidents Ronald Reagan and Dwight D. Eisenhower.
The letter specifically cites Christian populations targeted by the Ottoman Empire’s genocidal campaign, including “Armenians, Assyrians, Chaldeans, Greeks, Pontians, Syriacs, and other persecuted peoples.”