Քաղաքական 13:44 18/04/2017 Հայաստան
«Թուրքիայում ապրիլի 16-ին կայացած հանրաքվեն այդ երկիրը դեպի ադրբեջանականացում տանող ճանապարհներից մեկն էր: Թուրքիան ադրբեջանականացվում է»,-  լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց  Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով, Թուրքիայի արևելքում ընտրությունները բավականին կեղտոտ են անցել, արևմուտքում՝ ավելի նորմալ: Քաղաքագետը նշեց, այս ընտրությունների ընթացքում, այլ ընտրությունների հետ համեմատ, քրդական համայնքներում մասնակցությունը բավականին քիչ է եղել:
Ա. Իսկանդարյանն ասաց, որ Թուրքիայի հասարակության առավել զարգացած, կիրթ հատվածը դեմ էր այս փոփոխություններին, ավելի գյուղական, ավանդական հատվածը՝ կողմ: Քաղաքագետի կարծիքով, Թուրքիայում անկայունություն է սպասվում:
Նրա խոսքով, նախագահ Էրդողանն իր նպատակներին հասնում է՝ երկրի ներսում մթնոլորտը թեժացնելով. «Ցանկացած իրավիճակ ծառայեցնում է երկրում  լարված մթնլորոտը պահելու և  ինչ-որ կերպ գործընթացը հաղթելու համար: Առաջիկա երկուսուկես տարվա ընթացքում՝ մինչև ընտրությունները, այս իրավիճակն է լինելու Թուրքիայում»:
Հարցին, թե Էրդողանը հայտարարել է, որ երկրում հաջորդ հանրաքվեն լինելու ԵՄ-ին  միանալ-չիմանալու հարցի վերաբերյալ, արդյո՞ք Եվրոպա-Թուրքիա լարված հարաբերությունները վերջիվերջո կհանգեցնի, որ Թուրքիան դադարեցնի ԵՄ անդամակցության հայցը, թե այսպես անընդհատ շարունակվելու է, Ալեքսանդր Իսկանդարյանն ասաց, որ Թուրքիան՝ ԵՄ մտնելու որևէ հեռանկար վաղուց գոյություն չունի, բանակցություններ էլ չկան դրա վերաբերյալ:

Politics 14:30 18/04/2017 Armenia
Turkey referendum one of the paths leading the country to Azerbaijanization, Alexander Iskandaryan says
“The April 16 Turkish referendum was one of the paths leading the country to Azerbaijanization. Turkey is under Azerbaijanization,” Alexander Iskandaryan, Director of the Yerevan-based Caucasus Institute, said at today’s press conference.
In his words, ‘dirty’ elections were held in the East of Turkey, with more normal voting organized in the Western Turkey. The political scientist noted that the voter turnout in Kudish communities was down in these elections to compare with the previous elections.
A. Iskandaryan said that the mostly developed and educated sector of the Turkish society was against the amendments, which were supported by more rural, traditional sector of the population. According to the expert, Turkey will face instability.
In his words, President Erdogan achieves his goals by heating up the atmosphere inside the country. “Any state is used to maintain the strained situation in the country and to somehow win the process. In the upcoming two years, before the elections, this situation will maintain in Turkey,” he added.
Asked whether the strained relations between Europe and Turkey will lead the latter to terminate EU membership application, given  Erdogan’s announcement that the next referendum in Turkey will determine the issue of EU accession,  Alexander Iskandaryan said that there is no perspective for Turkey’s membership to the EU for a long time already, no talks are held over the matter.