Քաղաքական 12:00 21/04/2017 Աշխարհում
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպությունն իր վրա է վերցրել Փարիզում ոստիկանների վրա իրականացված զինված հարձակման պատասխանատվությունը: Deutsche Welle-ի փոխանցմամբ՝ ահաբեկիչներն այս մասին հայտարարությունը տարածել են ապրիլի 20-ի ուշ գիշերը՝ Amaq գործակալության միջոցով:
Ֆրանսիայում ընտրություններից երեք օր առաջ հանցագործը կրակ էր բացել ոստիկանների ուղղությամբ Ելիսեյան դաշտերում։ Հարձակման հետևանքով զոհվել է մեկ, վիրավորվել երկու ոստիկան:
Ֆրանսիայի նախագահի երկու թեկնածուներ Մարի Լե Պենը և Ֆրանսուա Ֆիյոն հետաձգել են նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում ուրբաթ օրը նախատեսված այցերը։  Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իրենց ցավակցություն են հայտնել  Ֆրանսիայի նախագահին։ ԱՄՆ նախագահը այն որակել է ահաբեկչական գործողություն։  Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը համոզված է, որ դա ահաբեկչական գործողություն է։
Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Պիեռ Հենրի Բրանդեն հայտարարել է, որ երկրում ահաբեկչական վտանգը շարունակում է բարձր մնալ:
Ինչպես ասված է ահաբեկիչների հաղորդագրությունում՝ հարձակում գործած ահաբեկիչը եղել է Աբու Յուսեֆը, ում ԻՊ-ում համարում են «իրենց զինյալներից մեկը»: Ոչ մի այլ մանրամասն զինյալի մասին չի հաղորդվում:

Politics 12:32 21/04/2017 World
Amaq, the propaganda agency affiliated with the so-called "Islamic State" (IS) said the jihadist group was responsible for the Paris shooting targeting the police officers, Deutsche Welle reports.
The source notes that a gunman opened fire on police at Paris' iconic Champs-Elysees boulevard late on Thursday, killing one officer and injuring at least two others.
While authorities did not confirm any links between IS and the assailant, President Francois Hollande said at a press briefing that he was convinced the incident pointed to a terrorist attack. The outgoing president has also scheduled an emergency security cabinet meeting on Friday.
France has remained in a state of emergency since 2015. A spate of nationwide Islamist attacks over the last two years has killed more than 230 people.
French presidential candidates Francois Fillon and Marine Le Pen both said they would cancel campaign events that had been scheduled for Friday.
German Chancellor Angela Merkel and U.S. President Donald Trump expressed their condolences to French President, with Trump labeling the shooting as a ‘terror attack’.