Քաղաքական 09:52 24/04/2017 Արցախ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը ուղերձ է հղել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ.
1915 թվականի ապրիլի 24-ը դարձավ մեր ժողովրդի հազարամյա պատմության ամենաողբերգական և արյունալի էջերից մեկը: Ապրիլյան այդ օրերին Օսմանյան Թուրքիայում մեկնարկ տրվեց հրեշավոր մի ծրագրի, որի նպատակն էր ի սպառ բնաջնջել հայ ժողովրդին, ոչնչացնել մեր պատմական հայրենիքը, մշակութային և հոգևոր արժեքները:
Սա մարդկության դեմ պետականորեն իրականացված առաջին ցեղասպանությունն էր, որի զոհ դարձան ավելի քան մեկուկես միլիոն հայեր, գրեթե նույնքան էլ բռնագաղթեցին իրենց պապենական օջախներից ու բնօրրանից, նրանց ունեցվածքը թալանվեց և յուրացվեց դահիճների կողմից:
Սակայն հայ ժողովուրդն իր անսասան հավատքի, տոկունության, հայրենիքի նկատմամբ անսահման սիրո և նվիրվածության շնորհիվ կարողացավ դիմակայել այդ սարսափելի արհավիրքին: Մեր պատմական հայրենիքի մի փոքր մասում կրկին վեր խոյացավ հայոց եռագույնը, և այսօր ունենք ազատ, անկախ ու ինքնիշխան Մայր Հայաստան և Արցախի Հանրապետություն:
Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած մեր հայրենակիցները, ովքեր ապաստան գտան երկրագնդի տարբեր ծայրերում, ձևավորեցին հզոր սփյուռք, որն ապրում է հայրենիքի հոգսերով և հանդիսանում է մեր պետականության կարևորագույն հենասյուներից մեկը:
Հայ ժողովրդի հիշողությունից երբեք չի ջնջվի Մեծ եղեռնը: Մենք հաստատակամորեն շարունակելու ենք պայքարել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և նրա ժխտումը դատապարտելու համար:
Վաղեմության ժամկետ չունեցող այս ոճիրը չպետք է մոռանա նաև քաղաքակիրթ աշխարհը: Մոռացությունն ու անտարբերությունն այստեղ ինքնին հանցագործություն են և նպաստում են ապագայում նոր ոճրագործությունների իրականացմանը: Այս պարզ ճշմարտությունը բազմիցս ապացուցվել է 20-21-րդ դարերում, և մենք շնորհակալ ենք այն մարդկանց ու պետություններին, որոնք այդ ծանր օրերին եղել են մեր ժողովրդի կողքին, որոնք այսօր էլ սատարում են մեզ` հանուն արդարության վերականգնման մեր պայքարում:
Ոգեկոչելով սուրբ նահատակների հիշատակը՝ մենք պետք է քաջ գիտակցենք, որ մեր հայրենիքի պաշտպանունակության ու ժողովրդի անվտանգության ամենահուսալի գրավականը ազատ, ինքնիշխան ու ժողովրդավարական պետականությունն է, մարտունակ բանակը, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կուռ եռամիասնությունը, որոնց ամրապնդման, զարգացման ու զորացման համար կանենք ամեն ինչ»:

Politics 11:33 24/04/2017 NKR
Artsakh President: The crime with no expiration date must not be forgotten by the civilized world either
The Artsakh (Nagorno Karabakh) Republic President Bako Sahakyan has issued an address on Monday in connection with the Memory Day of the 1915 Genocide Victims.
As the Information department of the President’s Office reported the message reads:
April 24, 1915 has become one of the most tragic and bloody pages of our millennia-old history. In those April days the Ottoman Turkey launched a monstrous plan aimed at complete extermination of the Armenian people, annihilation of our historic homeland, cultural and spiritual values.
This was the first Genocide committed on a state level; one and a half million Armenians became victim to this, almost as many were deported from their ancestral hearths and Fatherland, their property was robbed and embezzled by the butchers.
But, the Armenian nation due to its unshakable faith, firmness, endless love and devotion towards the Motherland was able to resist this terrible calamity. The Armenian tricolor was hoisted again in a small part of our historic homeland and today we have free, independent and sovereign Mother Armenia and the Artsakh Republic. Our compatriots having narrowly escaped from slaughter found refuge in different corners of the world and formed a powerful diaspora which lives with the Motherland’s concerns and has become an important pillar of our statehood.
The Armenian Genocide will never be erased from our nation’s memory. We will firmly continue struggling for the international recognition of the Armenian Genocide and condemnation of its denial.
This crime with no expiration date must not be forgotten by the civilized world either. Oblivion and indifference is a crime in itself and can lead to new atrocities in the future. This simple truth has been proved many times in the XX and XXI centuries and we are grateful to all those people and states that were with our nation during those days of ordeal, that go on supporting us today for the restoration of justice in our struggle.
Commemorating the martyrs we must realize that the most reliable guarantee of our Motherland’s defense capacity and security is a free, sovereign and democratic statehood, efficient army, the firm Armenia-Artsakh-Diaspora trinity. And we will do our best for strengthening, developing and empowering them.”