Հասարակություն 10:41 25/04/2017 Տարածաշրջան
Թուրքիայի քրդամետ ընդդիմադիր «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ- HDP) հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցի կապակցության ուղերձ է հղել:
«Այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման օրն է: Մեծ եղեռնից անցել է 102 տարի: Սակայն այս հողերում կատարված ծանրագույն հանցագործության՝ Հայոց ցեղասպանության հետ  մինչև օրս առերեսում տեղի չի ունեցել»,-«Էրմենիհաբեր«-ի փոխանցմամբ, ասել է  Փայլանը:
Հայ պատգամավորը վստահություն է հայտնել, որ անցյալում գործված ցեղասպանության  հետ առերեսվելը կարող է նպաստել համերաշխության ձևավորմանը Թուրքիայում  հասարակության մեջ: Նաև շեշտել է, որ չպետք է մոռանալ, որ  հանցագործության անպատժելիությունը կրկնվելու վտանգ է պարունակում և կարող է հենց կրկնության պատճառ դառնալ:
«Եկեք բոլորս միասին կասեցնենք ժխտողականության պատմությունը: Ապահովենք իրական ճշմարտության վերհանումը: Թող բոլոր զոհերի հոգիները հանգչեն խաղաղությամբ»,- եզրափակել է Գարո Փայլանը:

Политика 11:57 25/04/2017 Регион
Давайте положим конец истории отрицания. Обращение Гаро Пайлана в связи с 102-й годовщиной Геноцида армян
Депутат Великого Национального Собрания (парламента) Турции от прокурдской Демократической партии народов Гаро Пайлан выступил с обращением в связи с 102-й годовщиной Геноцида армян в Османской империи.
«24 апреля – День памяти жертв Геноцида армян. После событий 1915 года прошло 102 года. Однако до сих пор не признано совершенное на этих землях тяжелейшее преступление – Геноцид армян», – приводит слова Гаро Пайлана Ermenihaber.am.
Депутат армянского происхождения выразил уверенность, что взглянуть в лицо истории совершенного в прошлом геноцида – способ, который может сформировать солидарность в турецком обществе.
Он подчеркнул также, что не следует забывать: безнаказанность преступления содержит в себе угрозу его повторения.
«Давайте все вместе положим конец истории отрицания. Обеспечим раскрытие истины. Пусть души всех жертв покоятся с миром», – отметил Гаро Пайлан.