Քաղաքական 13:16 26/04/2017 Հայաստան
Հայոց ցեղասպանությունը պատմության դրվագ է, որով ոչ ոք չի կարող հպարտանալ։ Ինչը վատ է, վատ է և վատ էլ պետք է կոչվի։ Մարդկային արարածների կողմից այլ մարդկանց սպանությունը կարող է միայն մեկ զգացողություն առաջացնել։ ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հետ այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց Հնդկաստանի փոխնախագահ Մոհամմադ Համիդ Անսարին։
Ուսանողներից մեկի հարցին՝ ինչ կփոխի իր այցը Հայաստան՝ Ցեղասպանության ճանաչման առումով, հնդիկ բարձրաստիճան պաշտոնյան պատասխանեց. «Այսօր առավոտյան կարդացել եմ այս հարցի առնչությամբ բրիտանացի լրագրող Ռոբերտ Ֆիսկի հոդվածը։ Նա հարց էր բարձրացրել, որին կոնկրետ երկրներ կդժվարանան պատասխան գտնել։ Ես չեմ թվարկի այդ երկրները, քանի որ դա մեզ այլ ուղղության վրա կդնի։ Անմեղ մարդկանց սպանության հարցի շուրջ երկու կարծիք լինել չի կարող՝ լինի դա այս տարածաշրջանում, Ասիայում, Աֆրիկայում կամ Լատինական Ամերիկայում։ Մենք պարտավոր ենք ստորագրել ընդհանուր արժեքների ներքո»։
ԵՊՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հետ հանդիպունից հետո՝ լրագրողների հետ զրույցում Հնդկաստանի փոխնախագահը տեղեկացրեց, որ Հայաստանի և Հնդկաստանի ղեկավարները քննարկում են երկու երկրների միջև ռազմատեխնիկական համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
Հարցին՝ հնարավոր է արդյոք Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության զարգացում՝ հաշվի առնելով Պակիստանի և Ադրբեջանի միջև առկա ռազմատեխնիկական խորը համագործակցությունը, Մոհամմադ Համիդ Անսարին պատասխանեց. «Դրանք հարցեր են, որ քննարկում են երկու երկրների ղեկավարները»։

Politics 15:50 26/04/2017 Armenia
The Armenian Genocide is a part of history no one can be proud of. Any killing of humans by other human beings can generate only one feeling. Vice President of India Mohammad Hamid Ansari said the aforesaid at today’s meeting with the students and faculty of the Yerevan State University of Armenia.
In response to one of the students question as to what his visit could change in terms of recognition of the Armenian Genocide, the high-ranking Indian official said: “Today in the morning I have read the article by British journalist Robert Fisk over that matter. He raised a question certain states would find it hard to reply to. I will not point out those countries, as it will lead to another matter. There cannot be two opinions regarding the killings of the innocent people, be it in this region, Asia, Africa or in Latin America. We are obliged to adopt the universal values.”
Talking to the reporters following the meeting with the YSU students and faculty, Hamid Ansari informed that the leadership of Armenia and India are discussing issues over the military-technical cooperation between the two countries.
Asked whether the development of military-technical cooperation between Armenia and India is possible given the current close cooperation between Pakistan and Azerbaijan in that domain, Mohammad Hamid Ansari noted: “Those are matters that are being discussed by the heads of the two states.”