Հասարակություն 13:24 01/05/2017 Հայաստան
Հայաստանի պետական հիմնարկների, ՏԻՄ-երի ճյուղային արհմիությունը միացնելով իր ձայնը աշխարհի բոլոր աշխատողներին և իրենց ներկայացուցիչ արհմիություններին այսօր դուրս են եկել երթի՝ բարձրաձայնելու աշխատողների դիրքորոշումը կառավարության վարած քաղաքականության վերաբերյալ։
«Մենք պնդում ենք, որ պետությունը բիզնես չէ։ Հայաստանի Հանրապետությունը համաձայն մեր  Սահմանադրության սոցիալական պետություն է և սոցիալականը միշտ պետք է  առաջնայինը լինի։ Իհարկե, տնտեսությունը պետք է զարգացնել, պետք է բիզնեսի համար պայմաններ ստեղծել, սակայն պայմանները չպետք է լինեն աշխատողների հաշվին, ինչը  այսօր փորձ է արվում անել։ Պետությունը պետք է վարի արդար հարկային քաղաքականություն՝ մենք վճարում ենք մեր հարկերը, պետք է նաև բիզնեսը վճարի»,-ասված է  երթի կազմակերպիչների տարածած հայտարարության մեջ:
Նրանք ընդգծեցին, որ կառավարության ծրագրի առանցքային դրույթը՝ «Մարդը գերագույն արժեքն է» չպետք է մոռացվի։
«Կոչ ենք անում կառավարությանը երբեք չմոռանալ այդ մասին: Ամեն ինչ պետք է արվի Հայաստանի քաղաքացու համար: Կարծում եմ, որ կառավարությունը հաջողություն կունենա միայն այն ժամանակ, երբ հաշվի նստի աշխատողների ու նրանց ներկայացուցիչների՝ արհմիությունների հետ: Կարծում եմ, մի օր ստիպված կլինի հաշվի նստելու»,-ասաց կազմակերպիչներից Ա. Ասատրյանը:
Հիշեցնենք, որ երթը մեկնարկեց Իսահակյանի արձանի մոտակայքից (Երիտասարդական մետրո), երթի մասնակիցները կանցնեն  Աբովյան, Թումանյան փողոցներով,  Հյուսիսային պողոտայում նրանց  կմիանան Հայաստանի Արհմիությունների Կոնֆեդերացիային և անդամ ճյուղային արհմիությունների աշխատակիցները, այնուհետև միասին կշարժվեն դեպի Հանրապետության Հրապարակ։

Society 14:29 01/05/2017 Armenia
Representatives of number of Armenian trade unions are holding a march in Yerevan today on the occasion of the International Labor Day to voice concerns of the workers against the government policy.
“We insist that state is not a business Our Constitution sets that the Republic of Armenia is a social state and should be guided by that principle. Favorable conditions should be established for business, yet those conditions cannot be created at the expense of the employees’ rights, which is the case today,” reads the statement released by the organizers of the protest march.
The representatives of the unions also call on the government to strictly uphold the constitutional provisions about the humans being the ultimate value, as everything should be done for the benefit of the citizens of the Republic of Armenia.
To note, the march kick-started near the monument to Avetik Isahakyan to proceed through Tumanyan and Abovyan streets. Members of the Confederation of trade unions of Armenia (CTUA) are set to join the march in Northern Avenue and then proceed to the Republican Square.