Քաղաքական 13:33 05/05/2017 Հայաստան
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Քրիստին Մուտոնենը և Հարավային Կովկասում հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինն համատեղ հայտարարություն են տարածել, որում ափսոսանք են հայտնում կազմակերպության երևանյան գրասենյակի գործունեության ժամկետը չերկարացնելու առնչությամբ։
ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքէջում զետեղված հայտարարության համաձայն, Հայաստանում ԵԱՀԿ գրասենյակն իր առաքելությունը կդադարեցնի առաջիկա ամիսներին։
«Ափսոսանք եմ հայտնում, որ ի հեճուկս երկարատև ու ծավալուն ջանքերի, ԵԱՀԿ Մշտական խորհուրդը չկարողացավ կոնսենսուսի հասնել Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակի գործունեության շարունակման հարցում»,- հայտարարել է վեհաժողովի նախագահ Քրիստին Մուտոնենը, հավելելով թե Խորհրդարանական վեհաժողովը բազմիցս է հանդես եկել ԵԱՀԿ դաշտային առաքելություների ակտիվ գործունեության օգտին։
Հարավային Կովկասում հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինն, իր հերթին, նշել է, թե ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը կշարունակի ակտիվ ներգրավվածություն ունենալ Հարավային Կովկասում. «Անցած տարիներին Վրաստանում և Ադրբեջանում ԵԱՀԿ առաքելությունների փակվելուց հետո, Երևանի գրասենյակն ուներ թե խորհրդանշական, թե գործնական մեծ նշանակություն, որը չէր կարելի թերագնահատել»։
Հիշեցնենք, նախօրեին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը մեկնաբանել էր  ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի շուրջ տեղի ունեցած վերջին զարգացումները:
«Իր խիստ ապակառուցողական մոտեցումներով Ադրբեջանը ԵԱՀԿ-ում հայտնվել է բացարձակ մեկուսացման մեջ: ԵԱՀԿ նախագահությունը, մասնակից երկրները, քարտուղարությունը` բոլորը սատարում են ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի գործունեությունը, և միայն Ադրբեջանն է, որ չարաշահելով կազմակերպության կոնսենսուսի սկզբունքը, որի համաձայն նույնիսկ մեկ երկիր կարող է խափանել որոշումների ընդունումը, դեմ է հանդես գալիս ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի գործունեության շարունակմանը, դրանով իսկ հակադրվելով ամբողջ կազմակերպությանը», - ասել էր Բալայանը։

Политика 14:22 05/05/2017 В мире
Председатель Парламентской ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Кристин Муттонен и специальный представитель ПА ОБСЕ по вопросам Южного Кавказа  Кристиан Вигенин выступили с совместным заявлением, выразив сожаление в связи с тем, что не достигнуто согласия относительно продления мандата Ереванского офиса ОБСЕ.
Как сообщается на официальном сайте Организации, Ереванский офис ОБСЕ прекратит свою миссию в ближайшие месяцы.
«К сожалению, несмотря на длительные и масштабные усилия, Постоянный совет ОБСЕ не смог достичь консенсуса в вопросе продления мандата Ереванского офиса Организации и обеспечения продолжительности важной работы офиса. Парламентская Ассамблея ОБСЕ призвала предоставить полевым миссиям ОБСЕ мандаты на деятельность и все необходимые ресурсы, чтобы они смогли осуществить важные для них программы», – отметила Кристин Муттонен.
Кристиан Вигенин в свою очередь отметил, что ПА ОБСЕ продолжит активное участие в регионе. «Учитывая закрытие офисов ОБСЕ в Грузии и Азербайджане в последние годы, офис в Ереване имел как символическое, так и практическое значение, которые нельзя недооценивать», – указал он.
Напомним, накануне, 4 мая, пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян коснулся развитий вокруг Ереванского офиса ОБСЕ. Как передала пресс-служба внешнеполитического ведомства РА, Т. Балаян отметил, что председательство, секретариат ОБСЕ, страны-участницы Организации, – все поддерживают деятельность Ереванского офиса. «Сейчас же, воспрепятствовав деятельности ОБСЕ и в очередной раз бросив вызов мировому сообществу, Баку потерпел очередное фиаско на международной арене, увеличив водораздел между собой и цивилизованным миром», – заявил Т. Балаян, добавив, что армянская сторона готова к максимальному сотрудничеству с ОБСЕ.