Քաղաքական 15:15 08/05/2017 Արցախ
«Հայատյացություն ու ահաբեկչությունն Ադրբեջանի պետականաշինության հիմքն են։ Կան որոշ հանգամանքներ, որոնք ավելի են խթանում ադրբեջանցիների նման պահվածքը։ Ադրբեջանում բավական յուրահատուկ իրավիճակ է ստեղծվել։ 2016-ին քառօրյա պատերազմ սանձազերծելով՝ այդ երկիրը ձախողվել է և որքան էլ մեծ գումարներ է ներդնում ռազմական ոլորտում, չի կարողանում փոխել ռազմաքաղաքական հավասարակշռությունը։ Դրան գումարած՝ ալիևյան կլանի կողմից անվերահսկելի կոռուպցիան, նաև դե յուրե Ադրբեջանը սեփականաշնորհելը՝ ի դեմս Մեհրիբան Ալիևային այդ երկրի փոխնախագահ նշանակելու»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ անդրադառնալով ադրբեջանական կողմի տարածած  տեղեկություններին, թե հայերից և յուրայիններից կազմված հանցավոր խումբն, իբրև, պատրաստվում էր Բաքվում «ահաբեկչական» գործողություն իրականացնել։
Դ. Բաբայան խոսքով, սա, իհարկե, ստեղծում է բացասական տրամադրություններ, բողոքի մեծ շրջանակներ. «Ադրբեջանում, այդ թվում՝ ուժային կառույցներում քիչ չեն դժգոհ մարդիկ։ Որպեսզի վերջիններիս չեզոքացնի, Ալիևը նրանց մեղադրում է հակառակորդի, այսինքն՝ հայերի հետ կապերի մեջ։ Սա նրան թույլ է տալիս ոգին կորցրած հասարակությանը ոգևորել, լեգիտիմացնել իր բռնաճնշումները, մյուս կողմից՝ միջազգային հանրությանը ցույց տալ, որ պայքարում է հակառակորդի ագրեսիվ քայլերի դեմ»։
Հարցին՝ ստեղծված իրավիճակում ինչպիսի՞ն պետք է լինի պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը, Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակը պատասխանեց. «Հայկական կողմը չպետք է արձագանքի նմանօրինակ շինծու գործընթացներին։ Ադրբեջանցիներն իրականում պատասխանի չեն սպասում։ Միայն փորձում են սեփական հասարակության աչքում լեգիտիմացնել բռնաճնշումները»։
Հիշեցնենք, որ ըստ տեղեկատվության՝ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության, պաշտպանության նախարարության, ներքին գործերի նախարարությունների և ազգային անվտանգության ծառայության համատեղ ջանքերով Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները ձերբակալել են զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց խմբի, որոնք մեղադրվում են Հայաստանի գաղտնի ծառայությունների հետ գաղտնի համագործակցության մեջ։

Politics 18:52 08/05/2017 NKR
“Armenophobia and terrorism are the basis of Azerbaijan’s state-building policy. There are certain factors that further promote such a behavor by Azerbaijan. A unique situation has been created in that country. Launching the four-day war in 2016, Azerbaijan failed and is not able to change the military balance regardless the vast sums of money invested in the military sphere. In addition to this, the rampant corruption by the Aliyev clan and the de jure privatisation of Azerbaijan by appointing Mehriban Aliyeva as the country’s Vice-President, are to be pointed out” David Babayan, Spokesperson of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Republic President, noted in an interview with Panorama.am, asked to comment on the information released by Azerbaijan that a crime group involving Armenian and Azerbaijani members allegedly intended to carry out a terror attack in Baku.
According Mr. Babayan, the above-mentioned factors certainly creates negative and protest moods in the society. “In Azerbaijan, including in its military forces, there are many people who are dissatisfied. In order to neutralize them, Aliyev accuses them of having ties with the adversary, i.e. Armenians. This enables him to encourage the society that lost its spirit and legitimize the repressions. On the other hand, Aliyev aims at showing the international community that he fights against the aggression of its adversary,” the Karabakh official said.
Asked what stance the official Stepanakert should adopt amid this situation, the Karabakh President Spokesman said: “The Armenian side should refrain from reacting to similar fake processes. In fact, Azerbaijan does not seek a response. Its only intention is to legitimize the repressions in the eyes of its own society.”
To note, according to the released information, due to the joint efforts of Azerbaijan's Security Service, Prosecutor General’s Office, Defense and Interior Ministries, the Azerbaijani special services arrested a number of soldiers and civilians on charges of cooperating with Armenia’s secret services.