Հասարակություն 19:00 15/05/2017 Հայաստան
Գերմանիայում ՀՀ  դեսպանի և ԼՂՀ մշտական ներկայացուցչի անունից մայիսի 13-ին Գերմանիայում ՀՀ դեսպանատանը կազմակերպվել էր պաշտոնական ընդունելություն` նվիրված Շուշիի ազատագրման 25-ամյակին:
ՀՀ ԱԳՆ մամուլ, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, ներկաներին ողջույնի խոսքով դիմել է Գերմանիայում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը, ով կարևորել է Շուշիի ազատագրման պատմական նշանակությունը, անդրադարձել Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ եռամիասնության ամրապնդմանն ու Գերմանիայի հայ համայնքի ակտիվ գործունեությանը՝ հայապահպանության, Հայաստանի և Արցախի զարգացման և հզորացման գործում:
Ելույթով հանդես են եկել նաև ԳԴՀ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Հարություն Գրիգորյանը, ով հակիրճ ներկայացրեց Շուշիի պատմությունը, Արցախի մշակութային մայրաքաղաքի ազատագրման կարևորությունը:
Հայ համայնքի երկու ներկայացուցիչ` Ա. Բալայանը և Մ. Օգանեսյանը, պարգևատրվել են ՀՀ սփյուռքի նախարարի պատվոգրերով:

Society 20:06 15/05/2017 Armenia
On May 13, on behalf of the Ambassador of the Republic of Armenia to Germany and the Permanent Representative of the Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh/NKR), an official reception was held at the Armenian Embassy to Germany dedicated to the 25th anniversary of the liberation of Shushi.
As the Press Service of Armenia’s Ministry of Foreign Affairs told Panorama.am, Ashot Smbatyan, RA Ambassador to Germany delivered a welcome speech, highlighting the historical significance of the liberation of Shushi. He also reflected on strengthening Armenia-Artsakh-Diaspora trinity and the active work of the Armenian community in Germany aimed at maintaining the Armenian identity, developing and strengthening Armenia and Artsakh.
Harutyun Grigoryan, NKR Permanent Representative to Germany, also delivered a speech, briefing on Shushi’s history.
Two representatives of the Armenian community in Germany – A. Balayan and M. Oganesyan – were awarded with diplomas of the RA Ministry of Diaspora.