Տնտեսություն 11:35 17/05/2017 Հայաստան
Այսօր Հայաստանը հպարտությամբ կարող է խոսել այն ճանապարհի մասին, որն անցել է 25 տարվա ընթացքում էներգետիկ ոլորտի զարգացման առումով: Վերականգնվող էներգիայի հեռանկարներին նվիրված համաժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլլսը:
«Չնայած 1990-ականների ծանր պայմաններին, երբ էներգետիկ առումով ճգնաժամ էր, Հայաստանը կարողացավ դուրս գալ այդ վիճակից, ձևավորել էներգետիկ համակարգ, ոչ միայն իր կարիքները բավարարել, այլ նաև արտահանել: Վերջին հինգ տարում Հայաստանում էներգիայի արտադրությունը 20 տոկոս աճ է արձանագրել»,- նշեց նա:
Դեսպանի խոսքով, այսօր Հայաստանում կան էներգաարտադրման կարողություններ, ինչը նշանակում է, որ հայաստանյան շուկան ընդլյանվում է, արդեն տարածաշրջանային նկատառումներ այստեղ կարելի է քննության առնել:
«Այս հնարավորությունները ներառում են թե ավանդական էներգաարտադրությունը, թե նաև նոր վերականգնվող կանաչ էներգիայի աղբյուրների կիրառումը»,- ասաց Ռ.Միլլսը:
Ամերիկացի դիվանագետը նշեց, որ այս իսկ պատճառով ԱՄՆ դեսպանատունն, աշխատելով իր գործընկերների հետ, կազմակերպել է այս համաժողովը՝ ներկայացնելու վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում առկա հնարավորությունները:
Համաժողովը կազմակերպել են ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության ու Կոնտուր Գլոբալ ընկերության հետ համատեղ: Համագործակցության հնարավոր ուղիները քննության առնելու համար մեկ հարկի տակ հավաքվել էին վերականգնվող էներգիայի մի քանի առաջատար ամերիկյան ընկերությունների ներկայացուցիչներ և շուրջ 70 հայկական ընկերություններ: Համաժողովին իրենց փորձը ներկայացնելու և Հայաստանում առկա գործարար հնարավորություններին ծանոթանալու համար ներկայացուցիչներ էին գործուղել յոթ ամերիկյան ընկերություններ՝ Հանիվել Բիլդինգ Սոլյուշենս, Հանիվել Սմարթ Էներջի, ՄաքԼին Փաուեր Սիսթեմզ, Ֆերսթ Սոլար Փաուեր Սոլյուշենս, Կատերպիլար, Ջեներալ Էլեկտրիկ և Կոնտուր Գլոբալ:
«ԱՄՆ դեսպանության գործունեության առաջնահերթ ուղղություններից մեկը երկու երկրների միջև առևտրի, ներդրումների, կոմերցիոն կապերի ամրապնդումն է: Էներգետիկ ոլորտն այն ոլորտն է, որի նկատմամբ  կարող է հետաքրքրություն լինել ամերիկյան գործարարների կողմից, ինչը, բնականաբար, երկուստեք շահավետ կինի թե տեղի, թե ամերիկյան գործարարների համար»,- ասաց Ռ. Միլլսը՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ հայաստանյան գործարարների, կառավարության խնդիրն է, որպեսզի ձևավորեն, ներկայացնեն, թե ինչով է հրապուրիչ Հայաստանն ամերիկյան ներդրողների համար:
Նրա խոսքով, առավելապես կարևոր է, որպեսզի կառավարության կողմից ապահովվեն, երաշխիքներ լինեն, որ հավասար խաղի պայմաններ կլինեն բոլորի համար:
Նաև ասաց, որ ամերիկյան ներդրողները բավականին մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերել, ինչը պայմանավորված է նրանով, որ էներգետիկ ոլորտում արդեն նման գործունեության նախնական քայլեր եղել են:
«Մեր խոշորագույն ներդրումը «Կոնտուր Գլոբալ» ընկերության կողմից Որոտանի հիդրոկասկադի ձեռքբերումն էր: Այդ ներդրումը շատ հաջող է ընթացել, կառավարությունն աջակցել է այդ գործընթացում: «Կոնտուր Գլոբալ»-ի հաջողությունը, կարծում եմ, խթան, ոգևորող գործոն է մյուս ընկերությունների համար»,- ասաց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը:
Համաժողովին ներկա «Մակլեան փաուեր ինթերնեշընըլ»-ի նախագահ Մարգարեթ Մակլեանն ասաց, որ Հայաստանում մեծ ներուժ են տեսնում էներգետիկ ոլորտում:

Economy 13:37 17/05/2017 Armenia
In the early years of independence Armenia’s energy situation was in crisis, however, the country didn’t surrender to the darkness and scarcity, instead with the support of its partners, like the United Stated, Armenia developed an energy system to not only meet its needs but also in fact export its electricity, the U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills told on Wednesday at a forum devoted to the opportunities for renewable energy development in Armenia.
To note, the event was organized by the U.S. Embassy in Yerevan, the U.S. Commercial Service, Armenia’s Ministry of Energy and Natural Resources and ContourGlobal. The session has brought together leading U.S. companies and around 70 Armenian business leaders to explore new technologies and best practice.
Ambassador Mills pointed with satisfaction that just in five years Armenian production of electricity grew 20 per cent, which is the reason behind the U.S Embassy and Administration efforts to continuously look for investments opportunities in the sector. Among major investment projects realized in the sphere Ambassador Mills recalled the acquisition of the Vorotan Hydro Cascade by ContourGlobal.
Richard Mills next pointed out the existing challenges in the energy sector, the old-age Soviet-era infrastructure among them. He pointed out Armenia’s need for increased energy diversification and the security of its energy infrastructure, wishing to see regional interconnection of the infrastructure particularly with Georgia
“The U.S. government will continue to be a partner with Armenia as it addresses those particular challenges,” stressed the Ambassador.
“The [Armenian] government itself has been leading the efforts in diversifying the nations’ energy sector into renewables and of boosting energy efficiency programs,” said Mills, referring the mechanisms and initiatives aimed at growing renewable and solar energy production.
The Ambassador expressed hoped that American firms will to meet with Armenian peers, share experience with companies and suppliers to develop new partnerships and assess investment possibilities, stressing the investment potential of the sector in Armenia is close to 8 billion US dollars.