Հասարակություն 16:45 20/05/2017 Հայաստան
Կոտայքի մարզի Գառնի և Գողթ համայնքներում, ներդրումային ծրագրի շրջանակում, նախատեսվում է իրականացնել տուրիզմը տեղական զարգացման հետ կապող մի շարք նախագծեր: Գողթ համայնքում լրագրողների հետ զրույցում ասաց փոխվարչապետի պաշտոնակատար Վաչե Գաբրիելյանը:
«Սա ընդհանուր գաղափարախոսություն է, որով ծրագիրը ներկայացվել է ԱԺ և հաստատվել, մենք այս պահին իրականացրել ենք նախագծային աշխատանքներ տարբեր համայնքներում,  այդ թվում Գառնիում»,-ասաց նա:
Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարի պաշտոնակատարն ասաց` կկառուցեն տարբեր ենթակառուցվածքներ, որոնք իրար կկապեն տուրիստական տարբեր պրոդուկտներ:
«Մասնավորապես Քարերի սիմֆոնիա իջնելու համար կկառուցվի ճանապարհ, կլինի կայանատեղի, լուսավորություն: Գործող ճանապարհն ունի բազմաթիվ թերություններ և անընդհատ վերանորոգման արդյունքում այն պետք է մշտական բանուկ վիճակում պահել»,-ասաց նա:
Գաբրիելյանի խոսքով, Գառնի, Գեղարդում տրված հանձնարարականների տրամաբանությամբ, պետք է վերանայել այլ համայնքային նման ծրագրեր, օրինակ Գորիսում:
Գառնիի ծրագիրը ենթադրում է 55 մլն դոլարի ներդրում, այս տարի դեռևս կիրականացվեն նախապատրաստական աշխատանքները, հիմնական աշխատանքները կսկսվեն հաջորդ տարի:
Մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Արմեն Ամիրյանն էլ ասաց, որ ՀՀ նախագահին ներկայացվել է նաև Գառնու տաճար պատմամշակութային հուշարձան արգելոցի տարածքում մշակույթի նախարարության կողմից ենթակառուցվածքների ստեղծման նախագիծն ու այն պատկերացումները, որ պետք է ներառվեն ծրագրում:
«ՀՀ նախագահն առանձնապես ուշադրություն հրավիրեց այցելուների համար հանգստի կետեր ստեղծելու, ինֆորմացիոն նոր վահանակների տեղադրման վրա: Քննարկվեցին նաև տաճարի հանրահռչակման գործին միտված մի շարք քայլեր: Ուղիղ հանձնարարական եղավ նաև բաղնիքի խճանկարի վերանորոգման և ժամանանակից լուծումներով կառուցելու մասին»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ամիրյանը:
Նախագծում ներառվում են նաև հուշարձանի հարակից տարածքում թանգարանի կառուցում, այնտեղ կլինի հուշանվերների խանութ, հանգստի փոքրիկ կետ, որոնք, ըստ նախարարի պաշտոնակատարի, կնպաստեն զբոսաշրջիկների թվի աճին:
Նրա խոսքով. «Այս տարվա չորս ամիսների ընթացքում նախորդ տարվա նույն ժամակահատվածի համեմատ  գրանցվել է 37  տոկոս աճ, մինչև տարեվերջ ակնկալում ենք 50 տոկոս աճ»:

Culture 17:51 20/05/2017 Armenia
Number of investment projects aimed at linking tourism with community development programs are planned to be implemented in Garni and Goght communities of Armenia, acting Deputy PM Vache Gabrielyan told reporters on Saturday during the working visit to Kotayk province.
“The corresponding program has been submitted and adopted at the National Assembly, as planning works are at present underway, including for Garni,” Gabrielyan said, adding the ‘new infrastructure will link different tourism products altogether in the area.’
“A new road will be constructed to lead to the Symphony of Stones with a parking and illumination,” said the minister, adding the ideology beyond the projects in Garni and Geghard will be introduced in other communities, as in Goris.
The Garni project requires investments worth of 55 million USD.  The main reconstruction works are planned for the coming year.
Armenia’s Minister of Culture Armen Amiryan, on his part, noted that the ministry has presented infrastructure development proposals to the President.
“The President specifically highlighted the availability of leisure places and placing new information boards. Issues related to popularizing the pagan temple were also discussed. There was a direct instruction to renovate the mosaic of the adjacent bath-house and provide new solutions,” Amiryan said.
The minister also informed that tourist visits to Garni have risen by 38 per cent for the first four months of the current year to compare with the previous year data. In his words, the number is expected to reach 50 per cent mark till the end of the year.