Քաղաքական 12:58 23/05/2017 Հայաստան
«Այս պահին ղարաբաղյան հակամարտության լուծման որևէ հնարավորություն չկա: Հայաստանը բանակցային գործընթացում գործընկեր չունի»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ, «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով, հանդիպումներին ոչ թե կարգավորումն է  քննարկվում, այլ մոնիտորինգի մեխանիզմների ներդրմանը վերաբերող հարցեր. «Դա ոչ թե հակամարտությունը լուծելու փորձ է, այլ ստրատեգիա, որպեսզի այդ հակամարտության պայմաններում ապրեն»:
Ա. Իսկանդարյանի խոսքով, սեղանին դրված են Մադրիդյան սկզբունքները, բայց հակամարտության իրական կարգավորման վրա այն չի ազդում, այն տարբեր երկրների, համանախագահների, հակամարտության կողմերի միջև պրոպագանդիստական պայքարի մեխանիզմներից մեկն է:
Ինչ վերաբերում է շփման գծում իրավիճակին, քաղաքագետն ասաց, որ սուր լարվածություն չկա, բռնության մակարդակը  գրեթե նույնն է, ինչ վերջին շրջանում: Նրա կարծիքով, ապրիլյան իրադարձությունների մակարդակի լարվածություն  չի լինի, բայց ամբողջությամբ չի կարելի բացառել էսկալացիան. «Չի կարելի ամբողջությամբ բացառել, բայց շատ հավանական չեմ համարում: Մեծ գումար է պետք»:
Նա նաև նշեց, որ այժմ Ադրբեջանում հետաքրքիր դեպքեր են տեղի ունենում. ֆինանսական ճգնաժամին զուգահեռ ներքին էլիտայի շրջանում հակամարտություն է սկսվել:

Politics 13:50 23/05/2017 Armenia
“There is no solution is sight in the Nagorno-Karabakh conflict. Armenia has no partners in the peace talks,” political scientist Alexander Iskandaryan, Director of Yerevan-based Caucasus Institute, noted at a press conference on Tuesday.
In his words, the meetings do not address the conflict settlement, but rather issues over the introduction of investigation mechanisms. “It is not an attempt aimed at settling the conflict, but rather a strategy to live amid that conflict,” the expert said.
In Mr. Iskandaryan’s words, with the Madrid Principles on the negotiating table, it does not influence the actual process of the conflict settlement. The political scientist believes that it is used as one of the mechanisms of propaganda struggle between various countries, the co-chairs and the sides of the conflict.
Touching upon the situation in the Artsakh-Azerbaijan Line of Contact, the expert noted that there is no severe tension, adding that the level of violations remains almost the same as in the recent period. In his opinion, the April flare-up is not likely to repeat itself, however the escalation cannot be completely ruled out.
Mr. Iskandaryan also noted that Azerbaijan faces interesting developments currently. In parallel to financial crisis, confrontation has emerged within the country’s elite.