Քաղաքական 14:53 27/05/2017 Հայաստան
Ժամանակակից ոռոգման ցանցի կառուցումը նոր որակ կհաղորդի պարենային անվտանգության բարձր մակարդակի ապահովմանը. Բ. Սահակյան
«Արցախի Հանրապետության պետականաշինության գերխնդիրներից է անվտանգության կենսունակ համակարգի ձևավորումը և պահպանումը»,- այս մասին նշել է Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր Երևանում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստի ժամանակ։
Նրա խոսքով՝ այն նաև համայն հայության կարևորագույն առաջադրանքներից մեկն է, որի իրականացման համար ջանք ու եռանդ չեն խնայում Մայր Հայաստանը և Սփյուռքը. «Այս ուղղությամբ մեծածավալ աշխատանք է իրականացվում նաև «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի խողովակներով»:
Նախագահն առաջարկել է «Հեռուստամարաթոն-2017»-ի ծրագրում ներառել խորքային հորերի հորատման, նոր ոռոգման ցանցի կառուցման և արևային էներգիայի համակարգի ներդրման նախագծերը:
Նախագահ Սահակյանի բնութագրմամբ՝ ժամանակակից ոռոգման ցանցի կառուցումը նոր որակ կհաղորդի Արցախի պարենային անվտանգության բարձր մակարդակի ապահովմանը, գյուղատնտեսության զարգացմանը, կնպաստի գյուղական բնակչության բարեկեցության մակարդակի բարձրացմանը, մշտական ու երաշխավորված աշխատատեղեր կապահովի շրջաններում:

Politics 15:04 27/05/2017 Armenia
Artsakh President: The construction of modern irrigation network will give a qualitatively new impetus to safeguarding high level of food security
On May 27, Artsakh Republic President Bako Sahakyan took part in the session of the Hayastan All-Armenian Fund’s Board of Trustees held in the city of Yerevan, Armenia, the Central Information Department of the Artsakh President’s Office reports.
In his speech, Bako Sahakyan noted the following: “The formation and maintenance of a viable security system are amidst the top priorities of the Artsakh Republic state building process. They are also among the most important tasks of all the world spread Armenians with the Mother Armenia and the Diaspora spare no effort for that. Large-scale work is being carried out in this direction by the Hayastan All-Armenian Fund too.”
The President proposed to include in the program of the "Telethon - 2017" projects of drilling deep wells, constructing new irrigation network and introducing solar power system.
According to Mr. Sahakyan, the construction of modern irrigation network will give a qualitatively new impetus to safeguarding high level of food security, developing agriculture, raising the living standards of rural population, ensuring guaranteed jobs in the regions.