Հասարակություն 13:06 29/05/2017 Հայաստան
«Լուսավոր սահման» բարեգործական նախաձեռնության կամավորները Մովսես սահմանապահ համայնքում  տնետուն այցելելով, յուրաքանչյուր ընտանիքի հատկացրել են 5-ական լամպ նաև դրանք փոխել տեղում:
Նախաձեռնության հաղորդմամբ, կամավորական թիմին էր միացել նաև ամերիկահայ մեր հայրենակիցը, ով մեծ ոգևորվածությամբ հին լամպերը փոխարինում էր լուսադիոդայիններով: Սահմանապահ մովսեսցիները մեծ ուրախությամբ են դիմավորել թիմին և, ստանալով լուսադիոդային էներգախնայող լամպերը, վստահությամբ նշել, որ քիչ էլեկտրաէներգիա սպառելու արդյունքում խնայողությունը զգալի աջակցություն կլինի իրենց ընտանիքներին:
«Լուսավոր սահման»-ն արդեն լուսավորել է Հայաստանի և Արցախի տասներկու գյուղերի տներ: Այս պահին հանգանակված գումարի չափը կազմում է մոտ 21մլն. 448 հազար ՀՀ դրամ, որով գնվել է մոտ 13735 լուսադիոդային (LED) լամպ և բազում ընտանիքներ այժմ խնայում են ամսական մինչև 4000 դրամ:
Նախաձեռնության նպատակը Հայաստանի և Արցախի սահմանամերձ բոլոր գյուղերում լուսադիոդային լամպերի տեղադրման բարեգործական ակցիայի միջոցով սահմանամերձ գյուղերի բնակիչների հոգսերը թեթևացնելն է՝ փորձելով կրճատել նրանց էլեկտրաէներգիայի սպառման համար ամենամսյա վճարները:

Общество 14:30 29/05/2017 Армения
Инициатива «Светлая граница» помогает сократить ежемесячные расходы на электроэнергию в приграничных селах Армении и Арцаха
Волонтеры благотворительной инициативы «Светлая граница» раздали каждой семье в приграничной общине Мовсес Тавушской области РА по 5 светодиодных лампочек.
Как сообщают представители данной инициативы, к команде волонтеров присоединился также наш соотечественник из США, который с большим воодушевлением заменял старые лампы на новые, светодиодные.
Жители общины Мовсес с большой радостью встретили команду волонтеров и, получив светодиодные энергосберегающие лампы, с уверенностью отметили, что в результате потребления меньшего количества энергии они смогут сэкономить значительную сумму.
Благотворительная инициатива «Светлая граница» уже успела провести подобные акции в 12-ти приграничных селах Армении и Арцаха.
На данный момент общая сумма пожертвований составляет около 21 млн. 448 тысяч драмов, на которые было приобретено 13735 светодиодных ламп (LED), и уже множество семей ежемесячно экономят до 4000 драмов.
Цель данной инициативы заключается в том, чтобы посредством замены обычных ламп на светодиодные в приграничных селах Армении и Арцаха облегчить заботы жителей сел, пытаясь сократить ежемесячные расходы семей на электроэнергию.