Քաղաքական 14:13 29/05/2017 Հայաստան
Հայաստանը և Ադրբեջանն ընթանում են տարբեր ճանապարհներով. մենք ընտրել ենք ժողովրդավարության ուղին, իսկ Ադրբեջանը, հակառակը, գնալով թուլացնում է ժողովրդավարությունը: ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկայի հետ հանդիպմանը նման կարծիք է հայտնել ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:
Արա Բաբլոյանը, ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում, կարևորել է միջխորհրդարանական կապերի, հատկապես պատգամավորական բարեկամական խմբերի դերը երկկողմ հարաբերություննների զարգացման գործում:
ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, ԱԺ նախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատին՝ Հայոց ցեղասպանությունը և մարդկության դեմ գործած այլ հանցագործությունները ճանաչող և դատապարտող բանաձևի ընդունման համար՝ այս քայլը համարելով  աշխարհում արդարության ևս մեկ հաղթանակ:
«Հպարտ եմ, որ իմ ժողովուրդը, վերապրելով Ցեղասպանությունը, տարիներ շարունակ չունենալով պետականություն, կարողացել է ստեղծել ժողովրդավարական և կայուն պետություն, որն այսօր օգնում է այլոց հաղթահարել իրենց առջև ծառացած նմանատիպ խնդիրները»,-ասել է նա:
Պետր Միկիսկան ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու առթիվ  Արա Բաբլոյանին է փոխանցել Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Միլան Շտեխի և Պատգամավորների պալատի նախագահ Յան Համաչեկի շնորհավորագրերը:
Դեսպան Միկիսկան անդրադարձել է հայ-չեխական հարաբերությունների և միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը և վերահաստատել Չեխիայի Պատգամավորների պալատի նախագահի՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին ուղղված Չեխիա այցելելու հրավերը:

Politics 18:08 29/05/2017 Armenia
Speaker of Armenia’s National Assembly (NA) Ara Babloyan received on May 29 the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to the Republic of Armenia Petr Mikyska, the Public Relations Department of the Armenian Parliament reports.
Welcoming the Ambassador in the parliament, Ara Babloyan highlighted the role of the inter-parliamentary relations, especially the parliamentary friendship groups in the development of the bilateral relations.
The RA NA Speaker expressed his gratitude to the Chamber of Deputies of the Czech Parliament for adopting the resolution on recognition and condemnation of the Armenian Genocide and other crimes committed against humanity, considering this step one more victory of justice in the world.
In this context Ara Babloyan noted: “I am proud that my people, surviving the Genocide, not having statehood through many years, could create a democratic and sustainable state, which today helps the other people to overcome similar problems facing them.”
Mr. Babloyan has noted that Armenia and Azerbaijan go on through different paths. “We have chosen the path of democracy, and Azerbaijan – the opposite, gradually weakens the democracy,” he added.
On the occasion of being elected the Speaker of the RA National Assembly, Petr Mikyska conveyed the Congratulations Letters from Milan Štěch and Jan Hamáček, President of the Senate and President of the Chamber of Deputies of the Czech Republic respectively.
Ambassador Mikyska touched upon the development of the Armenian-Czech and the inter-parliamentary relations and reaffirmed the invitation from the President of the Chamber of Deputies of the Czech Republic to the Speaker of the National Assembly to visit the Czech Republic.