Քաղաքական 14:13 29/05/2017 Հայաստան
Հայաստանը և Ադրբեջանն ընթանում են տարբեր ճանապարհներով. մենք ընտրել ենք ժողովրդավարության ուղին, իսկ Ադրբեջանը, հակառակը, գնալով թուլացնում է ժողովրդավարությունը: ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկայի հետ հանդիպմանը նման կարծիք է հայտնել ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:
Արա Բաբլոյանը, ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում, կարևորել է միջխորհրդարանական կապերի, հատկապես պատգամավորական բարեկամական խմբերի դերը երկկողմ հարաբերություննների զարգացման գործում:
ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, ԱԺ նախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատին՝ Հայոց ցեղասպանությունը և մարդկության դեմ գործած այլ հանցագործությունները ճանաչող և դատապարտող բանաձևի ընդունման համար՝ այս քայլը համարելով  աշխարհում արդարության ևս մեկ հաղթանակ:
«Հպարտ եմ, որ իմ ժողովուրդը, վերապրելով Ցեղասպանությունը, տարիներ շարունակ չունենալով պետականություն, կարողացել է ստեղծել ժողովրդավարական և կայուն պետություն, որն այսօր օգնում է այլոց հաղթահարել իրենց առջև ծառացած նմանատիպ խնդիրները»,-ասել է նա:
Պետր Միկիսկան ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու առթիվ  Արա Բաբլոյանին է փոխանցել Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Միլան Շտեխի և Պատգամավորների պալատի նախագահ Յան Համաչեկի շնորհավորագրերը:
Դեսպան Միկիսկան անդրադարձել է հայ-չեխական հարաբերությունների և միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը և վերահաստատել Չեխիայի Պատգամավորների պալատի նախագահի՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին ուղղված Չեխիա այցելելու հրավերը:

Политика 14:48 29/05/2017 Армения
Армения и Азербайджан двигаются разными путями: Ереван избрал путь демократии, а Баку, напротив, все более ослабляет демократию. Об этом заявил председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян на встрече с послом Чешской Республики в РА. Подробности передает пресс-служба парламента Армении.
А.Баблоян, приветствуя посла, подчеркнул важность межпарламентских связей, особенно роль депутатских групп дружбы в развитии двусторонних отношений.
Спикер НС выразил признательность Палате депутатов парламента Чехии за принятие резолюции, признающей и осуждающей Геноцид армян и другие совершенные против человечества преступления, назвав этот шаг еще одной победой справедливости в мире.
В этом контексте А.Баблоян отметил: «Горжусь, что моему народу, пережившему Геноцид, годами лишенному государственности, удалось создать демократическую и стабильную страну, ныне   помогающую другим преодолеть стоящие перед ними подобные проблемы».
Чрезвычайный и Полномочный посол Чешской Республики Петр Микиска обратился к армяно-чешским отношениям и развитию межпарламентских связей, а также передал приглашение председателя Палаты депутатов Чехии Председателю НС РА посетить их страну.
П. Микиска подчеркнул важность взаимных визитов, роль программ по обмену в развитии сотрудничества между двумя странами.
По завершении встречи собеседники коснулись конституционных реформ в Армении, преимуществ парламентской системы управления, деятельности оппозиции в новом парламенте.