Քաղաքական 14:05 08/06/2017 Հայաստան
«Այսօր խոսքը միայն նրա մասին է, որ Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները պետք է կյանքի կոչվեն»: Կառավարության նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով ԼՂ խնդրի կարգավորմանն ուղղված բանակցությունների ընթացքին:
«Հենց Վիեննայում ձևավորվեց այն մոտեցումը, որ մինչև կողմերի միջև չձևավորվի վստահության մթնոլորտ, բանակցային գործընթացում խոսել առաջընթացի մասին, անհնարին է»,-ասաց Քոչարյանը:
Նրա խոսքով, վստահության մթնոլորտի բաղկացուցիչ անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայմանը չկրակելն է, սադրանքների չգնալը. «Ժողովուրդը պետք է տեսնի, որ չեն կրակում, սադրանքներ չեն կազմակերպվում: Ըստ էության, Սանկտ Պետերբուրգի և Վիեննայի պայմանավորվածությունները հենց դրա մասին են»:
Անդրադառնալով պատերազմի վերսկսման վերաբերյալ քաղաքագետների ու փորձագետների կանխատեսումներին, Շ. Քոչարյանն ասաց, որ պատերազմի մասին խոսակցությունները նոր չեն:
«Այդ սուրը փորձում է անընդհատ թափ տալ Բաքուն: Իհարկե, մտահոգություն է առաջացնում շփման գծում առկա լարվածությունը»,-ասաց նա:

Politics 15:07 08/06/2017 Armenia
“Today the implementation of Vienna and St. Petersburg agreements is the only matter which is being talked about,” Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan told the reporters following today’s Cabinet session, commenting on the negotiation process of the Nagorno-Karabakh (NK) conflict settlement.
“It was in Vienna where this approach was developed that until an atmosphere of trust forms between the parties [to the NK conflict], it is impossible to talk about the progress in the negotiation process,” Mr. Kocharyan said.
In the minister’s words, an integral part, necessary but insufficient condition of the atmosphere of trust is the absence of gunfire and provocations. “The people must see that they [Azerbaijani forces] ate not firing any shots or making provocations. In fact, the Vienna and St. Petersburg agreements are all about it,” the official said.
Touching upon the forecasts of the political analysts and experts on the possible war renewal, Shavarsh Kocharyan said that such talks are not new.
“It is Baku that is constantly trying to swing that sword. Certainly the tension in the frontline situation raises concerns,” he added.