Քաղաքական 17:26 12/06/2017 Հայաստան
«ՆԱՏՕ-ի բոլոր դաշնակիցները մտահոգված են սպառազինությունների ծավալների աճով, դրան զուգընթաց քաղաքական լարումներն ու թշնամական գործողությունների դրսևորումներն են ավելանում»,- Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնում կայացած ասուլիսում ասաց Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը՝ պատասխանելով հարցին, թե Ռուսաստանը ղարաբաղյան հակամատության միջնորդությամբ զբաղվող  երկրներից է որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր,  միաժամանակ ՌԴ-ն շարունակում է  զինել հակամարտության կողմերին, ավելի նկատելի է այդ հսկայածավալ միլիարդավոր դոլարների զենքի վաճառքը Ադրբեջանին, ինչպե՞ս դուք կմեկնաբանեք այս իրավիճակը, երբ զենքն անընդհատ ավելանում է:
Նա հիշեցրեց, որ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներից երկուսն ընդգրկված են համանախագահների կազմում, և Մինսկի խմբի համանախագահների գործողություններից, հայտարարություններից ակնհայտ է, որ նրանք նվիրված են հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծմանը:
«ՆԱՏՕ-ի ընդհանուր քաղաքականությունն է՝ ցանկալի է համարում լարման, թշնամական գործողությունների դրսևորումների նվազեցումը, խաղաղ լուծումը»,- ասաց Ջեյմս Ապատուրայը:
Հարցին, թե ապրիլյան պատերազմից հետո շատ են կարծիքներ հնչում, որ ավելի պայթյունավտանգ է դարձել իրավիճակը, հնարավոր են նոր բախումներ, ի՞նչ են մտածում ՆԱՏՕ-ում այս մասին, նա նշեց. «Մենք այս տարածաշրջանում սերտորեն հետևում ենք անվտանգության իրավիճակին, պարբերաբար տեղեկություններ ենք ստանում: Անկեղծ ասեմ, որ ներկայիս մեր մտահոգության մակարդակը շատ ավելի բարձր է,  քանի որ վերջերս զինված բախումների մակարդակն ավելի բարձր է եղել, ավելի ռազմատենչ հայտարարություններ են հնչել, կան տուժածներ, իրավիճակը խիստ մտահոգիչ է: ՆԱՏՕ-ն ուղղակիորեն ներքաշված չէ,  չեմ էլ կարող ես այդ ուղղութամբ մեկնաբանություն տալ:  Մեր հստակ դիրքորոշումն է ամեն կերպ սատարել ԵԱՀԿ-ի ջանքերին: Մենք, անշուշտ, վստահաբար կստարենք՝ լինի երկու երկրների ձեռնարկած քայլերը դեպի հանգուցալուծում, թե Մինսկի խմբի»:
Պատասխանելով լրագրողի դիտարկմանը, թե դուք նշում եք, որ  ՆԱՏՕ բոլոր դաշնակիցների է մտահոգում տարածաշրջանային անվտանգության իրավիճակը, բայց դաշնակիցներից Թուրքիան պարբերաբար, ակնհայտ աջակցում է Ադրբեջանին, ինչպե՞ս եք գնահատում, Ջեյմս Ապատուրայը նախ ասաց, որ ՆԱՏՕ-ն կազմակերպություն է, որը գործում է  համակարծության սկզբունքներով, միասնական են հանդես գալիս, ապա հավելեց. «Պարզ է, որ տարածաշրջանի տարբեր դերակատարների հետ մեր դաշնակիցները տարբեր հարաբերություններ ունեն, բայց կարևորն այն է, որ, չնայած այդ տարամետ դիրքորոշումներին, բոլոր դաշնակիցներն ընդունում են ու սատարում են հետևողական, բարեկամական, վստահելի հարաբերությունները Հայաստանի հետ»:

Politics 19:25 12/06/2017 Armenia
“All the NATO allies are concerned over the increasing arms race [in South Caucasus region], with the political tension and hostilities growing in parallel to it,” James Appathurai, NATO Secretary General's Special Representative for the Caucasus and Central Asia, noted at a press conference held at NATO Information Center in Armenia. The top NATO official was asked to comment on the situation of increasing armaments in the region given the fact that being one of the mediators in the Nagorno-Karabakh conflict, Russia meantime continues to sell arms to the conflicting parties, with millions of dollars worth arms being sold to Azerbaijan.
He reminded that two NATO allies are represented in the OSCE Minsk Group, and the statements and actions of the Minsk Group Co-Chairs come to show that they seek a peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh (NK) conflict.
“NATO’s general policy also finds it desirable relaxing the tension and hostilities and reaching a peaceful settlement,” Mr. Appathurai said.
Asked about NATO’s position on the views over the possibility of renewed clashes in the NK conflict zone following the April flare-up, the official said: “We closely follow the developments in the region and regularly receive information. To tell the truth, currently we are highly concerned over the situation, since the frequency of armed clashes have recently increased and the military rhetoric has intensified: the situation is very disturbing. NATO is not directly engaged [in NK conflict settlement] and I cannot give comments in that respect. We have adopted a clear stance of fully supporting the Minsk Group efforts.”
Asked to comment on a reporter’s observation that as stated by himself all the NATO allies are concerned over the regional security, however Turkey regularly shows vocal support to Azerbaijan, Mr. Appathurai said that NATO is an organization that operates on the principle of common views and makes joint statements, adding “Naturally our allies have different relations with the various regional players. The important thing is regardless all those differences, all the allies accept and support the consistent, friendly and trusting relations with Armenia.”