Տնտեսություն 16:23 14/06/2017 Հայաստան
ՀՀ կառավարությունը պատրաստակամ է համագործակցել Տաջիկստանից ներդրողների հետ և անհատական մոտեցում ցուցաբերել յուրաքանչյուրին- այս մասին այսօր «Հայաստան-Տաջիսկտան»  գործարար համաժողովի բացման ժամանակ նշեց ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը։
«Երկու երկրները լավ հնարավորություններ ունեն համագործակցելու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, դեղագործական, ոսկերչության, գյուղատնտեսական ոլորտներում։ Մեր երկրում գործում է մասնավոր ներդրումների պաշտպանության օրենսդրությունը»,- ասաց Վաչե Գաբրիելյանը։
Նրա խոսքով՝ շատերն այս համաժողովի միջոցով կկարողանան բացահայտել Հայաստանը տնտեսական համագործակցության ներուժի առումով։
Տաջիկստանի հանրապետության տնտեսական զարգացման և առևտրի նախարար Նեմատուլո Խիկմատուլլոզոդան իր խոսքում նշեց, որ սա լավ հնարավորություն է երկու երկների ունեցած մեծ ներուժը զարգացնելու համար:
«Համագործակցությունը երկու երկների առջև մեծ հնարավորություններ կբացի: Մենք հետաքրքրված ենք երկու երկների միջև կապերի զարգացմամբ: Մենք կարող ենք որակյալ ապրանք արտադրել եվրոպական և ասիական երկրների շուկաներ արտահանելու համար», - ընդգծեց նա՝ բոլոր ջանքերը կներդնեն այս ամենի համար։

Economy 18:09 14/06/2017 Armenia
“The Armenian Government seeks to cooperate with investors from Tajikistan and to demonstrate individual approach to each of them,” Vice Prime Minister of Armenia Vache Gabrielyan noted in his opening speech at Armenia-Tajikistan business forum hosted today by Yerevan, Armenia.
“The two countries have a good opportunity to cooperate in such spheres as information technologies, pharmacy, jewelry, as well as in the field of agriculture. Law on private investment is enacted in our country,” Mr. Gabrielyan said.
In the official’s words, this forum will enable many businesses to discover Armenia in terms of its economic cooperation potential.
Minister of Economic Development and Trade of Tajikistan Nematullo Khikmatullozoda in his turn noted that the forum gives a good chance to develop the great potential of the two countries.
“We seek to boost ties between the two countries. We can produce quality products to be exported to European and Asian markets,” the minister underscored, adding that all the possible efforts will be made to reach the target.
To note, the forum has brought together representatives of 100 Armenian and 36 Tajik companies, with B2B meetings scheduled for business representatives in such branches as textile industry, jewelry, construction materials production, agricultural processing, tourism and banking.