Հասարակություն 11:45 29/06/2017 Հայաստան
Այսօր՝  տեղական ժամանակով ժամը 10:42-ին (Գրինվիչի ժամանակով` 06:42-ին) ՀՀ ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից գրանցվել է հյուսիսային լայնության 40.450 և արևելյան երկայնության 43.650 աշխարհագրական կոորդինատներով (Հայաստան-Թուրքիա սահմանային գոտի, Արագածավան գյուղից 15 կմ դեպի հյուսիս), օջախի 10 կմ խորությամբ, 3.1 մագնիտուդով երկրաշարժ:
Ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունն էպիկենտրոնում կազմել է 4 բալ: Երկրաշարժը զգացվել է ՀՀ Արագածոտնի մարզի Արագածավան գյուղում՝ 3-4 բալ ուժգնությամբ:

Society 12:53 29/06/2017 Region
An earthquake of 3.1 magnitude was registered, 15km north to Aragatsavan village on the Armenian-Turkish border area on Thursday at about 10:42 (GMT 06:42), Armenia’s National Service for Seismic Protection at Ministry of emergency Situations reported, adding the geographical coordinates of the epicenter were northern latitude 40.450 and eastern longitude 43.650. The epicenter of the earthquake was on the depth of 10 kilometers.
In the epicenter, the magnitude of the earthquake was registered 4 points. 3.1 magnitude earthquake was felt in Aragatsavan village of Armenia’s Aragatsotn province, the source added.