Քաղաքական 17:00 06/07/2017 Արցախ
«Հատկապես ապրիլյան պատերազմից հետո՝ քարոզչության արդյունքում, ադրբեջանական կողմի վստահությունն աճել էր, և նրանք ուզում էին հավատալ, որ իրենց սադրանքներն արդյունավետ են։ Հիմա ադրբեջանցիներ մեջ մի տեսակ վախ կա»,- լրագրողների հետ այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց Միջազգային և անվտանգության hարցերի հայկական ինստիտուտի հիմնադիր նախագահ, քաղաքական վերլուծաբան  Ստյոպա Սաֆարյանը:
«Որքան էլ Ադրբեջանում իշխանությունները փորձում են հասարակական կարծիքը նախապատրաստել պատերազմի անհրաժեշտության թեզի շուրջ, այնուամենայնիվ, մի փոքր անսպասելիություն կար, որ հայկական կողմը կարող էր նմանատիպ քայլի գնալ։ Քաղաքացիական բնակչության  նկատմամբ գործողությունները համարվում են անուղղակի ստրատեգիա»,- նկատեց բանախոսը։
Ստյոպա Սաֆարյանի խոսքով, ակնհայտ է, որ հայկական կողմը միտումնավոր ոչինչ չի արել, ավելին, ադրբեջանցիները հրթիռն արձակել են անմիջապես բնակելի տանմոտակայքից, և զոհեր, ամենայն հավանականությամբ, գրանցվել են հայկական կողմի պատասխան կրակի արդյունքում։
«Ադրբեջանին զսպելու առումով սա լավ է։ Հայկական կողմին այլընտրանք չի թողնվել։ Բնական է, որ եթե ադրբեջանական կողմը բնակավայրերի մոտ հրթիռային համակարգեր է տեղակայում, նման հետևանք լինելու էր»,- ամփոփեց փորձագետը։

Политика 19:13 06/07/2017 Армения
Особенно после Апрельской войны в результате пропаганды уверенность азербайджанской стороны возросла, и они хотели поверить в то, что их провокации носят эффективный характер. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции основатель Армянского института международных отношений и безопасности, политолог Степан Сафарян.
«Как бы власти Азербайджана не пытались подготовить общественность к тезису о необходимости войны, тем не менее, была некая неожиданность в том, что армянская сторона могла предпринять такие ответные действия», – отметил политолог.
С. Сафарян напомнил, что азербайджанская сторона разместила РСЗО в непосредственной близости  от домов мирных жителей, и жертвы, по всей вероятности, были зарегистрированы в результате ответного огня армянской стороны.
«Азербайджан не оставил другой альтернативы армянской стороне. Естественно, что, если азербайджанская сторона размещает ракетные системы в населенных пунктах, это должно было привести к таким последствиям», – резюмировал он.