Քաղաքական 18:08 06/07/2017 Հայաստան
Աշոտյանը նամակով դիմել է Եվրանեսթ ԽՎ-ի բյուրոյի անդամներին, համանախագահներին՝ Ադրբեջանի գործողությունների կապակցությամբ
Այսօր ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ որպես Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար և ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ, նամակով դիմել է Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի անդամներին, համանախագահներին, ինչպես նաև ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամներին՝ վերջին օրերին Ադրբեջանի կողմից իրադրության սրմանն ուղղված գործողությունների կապակցությամբ:
ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարձության փոխանցմամբ՝  նամակում մասնավորապես նշված է.
«Անցած շաբաթների ընթացքում Ադրբեջանը շարունակաբար խախտել է 1994-1995 թթ. ռազմական գործողությունների և կրակի դադարեցման եռակողմ համաձայնագրերով ստանձնած իր միջազգային պարտավորությունները: Հուլիսի 4-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ կիրառել են TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ: Ի պատասխան, Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակը հարկադրված է եղել միջոցներ ձեռնարկելու Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողություններին դիմակայելու համար: Լեռնային Ղարաբաղի դիրքերը թիրախավորվել են տեղանքից, որտեղ գտնվում է Ադրբեջանի քաղաքացիական բնակչությունը: Առաջին անգամ չէ, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունն օգտագործում է սահմանամերձ բնակչությանը որպես կենդանի վահան՝ խոցելու Արցախի տարածքը: Այս փաստը միջազգային հանրությանը ներկայացվել է բազմաթիվ առիթների դեպքում:
Ներկայում Բաքուն փորձում է մանիպուլյացիայի ենթարկել քաղաքացիական կորուստների փաստը՝ նպատակ ունենալով միջազգային հանրության և մարդասիրական կազմակերպությունների ուշադրությունը շեղել միջազգային մարդասիրական իրավունքի այն կոպիտ խախտումներից, որոնք տեղի են ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ անցած տարվա ագրեսիայի ընթացում և ուղեկցվել են Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության հանդեպ վայրագություններով, երեխաների սպանություններով, տարեցների նկատմամբ բարբարոսական գործողություններով, «Իսլամական պետություն» խմբավորման ոճով գլխատումներով:
Բաքվի ռեժիմի կողմից սադրանքներ նախաձեռնողները և իրականացնողները պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության:
Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում և Հայաստանի սահմաններին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից շարունակական սադրանքներն ընդգծում են 2016 թ. մայիսի 16-ի Վիեննայի և 2016 թ. հունիսի 20-ի Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներում շփման գծում իրավիճակի կայունացման նպատակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, 1994-1995թթ. եռակողմ հրադադարի պայմանագրերի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների ստեղծման կարևորությունը, ինչը հիմք կհանդիսանա նոր միջադեպերի կանխարգելման, ինչպես նաև ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման հանձնառության վերահաստատման, հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկի համար, ինչին աջակցում են նաև ԵՄ-ն և Եվրոպական խորհրդարանը»:

Politics 18:54 06/07/2017 Armenia
Armen Ashotyan addresses with a letter to the Bureau Members of the Euronest PA over Azerbaijani provocations
The Chairman of the Armenia’s Parliament Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan as Head of the Armenian Delegation to Euronest Parliamentary Assembly and the Co-Chair of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee, addressed with a letter to the Bureau Members of the Euronest PA, to the Members of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee on the actions directed to escalation of the situation by Azerbaijan during the last days.
“During the last weeks Azerbaijan was continuously violating its international obligations assumed by the trilateral cease-fire agreements of 1994-1995. On July 4th the Azerbaijani Armed Forces used TR-107 multiple rocket launcher system against Nagorno-Karabakh. In response, the Defense Army of Nagorno-Karabakh was obliged to take measures to counter aggressive actions of the Azerbaijani side. It turned out that the Nagorno-Karabakh positions were attacked from the location, where the civilian population of Azerbaijan is situated. It is not the first time that the Azerbaijani leadership uses the trans-border population as a human shield for shelling the territory of Artsakh. This fact was brought to the attention of the international community on numerous occasions,” reads the letter.
Ashotyan points to the fact that now “Baku is trying to manipulate the fact of civilian losses to shift the attention of the international community and the humanitarian organisations from the gross violations of international humanitarian law, committed by Azerbaijan during last year’s aggression against Nagorno-Karabakh, that was accompanied by despicable atrocities against civilian population of Nagorno-Karabakh, killing of children, barbaric mutilation of elderly people, the ISIS-style beheadings. The masterminds and perpetrators of such condemnable provocations by the Baku regime should bear responsibility.”
“The continued provocations of the Azerbaijani military forces on the Line of Contact with Nagorno-Karabakh and the international border with Armenia, emphasize the vital importance of implementation of the agreements reached at the Summits of May 16, 2016 in Vienna and of June 20, 2016 in St. Petersburg and most particularly, the creation of the mechanism of investigation of violations of trilateral ceasefire agreements of 1994-1995, which could serve as a tool for prevention of incidents, as well as the confirmation of the commitment to the non-use of force or threat of force, and full adherence to the exclusively peaceful solution of the Nagorno-Karabakh conflict, as proposed by the OSCE Minsk Group Co-Chairs, and supported by the European Union and the European Parliament,” the letter concluded.