Քաղաքական 18:08 06/07/2017 Հայաստան
Աշոտյանը նամակով դիմել է Եվրանեսթ ԽՎ-ի բյուրոյի անդամներին, համանախագահներին՝ Ադրբեջանի գործողությունների կապակցությամբ
Այսօր ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ որպես Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար և ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ, նամակով դիմել է Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի անդամներին, համանախագահներին, ինչպես նաև ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի անդամներին՝ վերջին օրերին Ադրբեջանի կողմից իրադրության սրմանն ուղղված գործողությունների կապակցությամբ:
ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարձության փոխանցմամբ՝  նամակում մասնավորապես նշված է.
«Անցած շաբաթների ընթացքում Ադրբեջանը շարունակաբար խախտել է 1994-1995 թթ. ռազմական գործողությունների և կրակի դադարեցման եռակողմ համաձայնագրերով ստանձնած իր միջազգային պարտավորությունները: Հուլիսի 4-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ կիրառել են TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներ: Ի պատասխան, Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակը հարկադրված է եղել միջոցներ ձեռնարկելու Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողություններին դիմակայելու համար: Լեռնային Ղարաբաղի դիրքերը թիրախավորվել են տեղանքից, որտեղ գտնվում է Ադրբեջանի քաղաքացիական բնակչությունը: Առաջին անգամ չէ, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունն օգտագործում է սահմանամերձ բնակչությանը որպես կենդանի վահան՝ խոցելու Արցախի տարածքը: Այս փաստը միջազգային հանրությանը ներկայացվել է բազմաթիվ առիթների դեպքում:
Ներկայում Բաքուն փորձում է մանիպուլյացիայի ենթարկել քաղաքացիական կորուստների փաստը՝ նպատակ ունենալով միջազգային հանրության և մարդասիրական կազմակերպությունների ուշադրությունը շեղել միջազգային մարդասիրական իրավունքի այն կոպիտ խախտումներից, որոնք տեղի են ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ անցած տարվա ագրեսիայի ընթացում և ուղեկցվել են Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության հանդեպ վայրագություններով, երեխաների սպանություններով, տարեցների նկատմամբ բարբարոսական գործողություններով, «Իսլամական պետություն» խմբավորման ոճով գլխատումներով:
Բաքվի ռեժիմի կողմից սադրանքներ նախաձեռնողները և իրականացնողները պետք է ենթարկվեն պատասխանատվության:
Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում և Հայաստանի սահմաններին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից շարունակական սադրանքներն ընդգծում են 2016 թ. մայիսի 16-ի Վիեննայի և 2016 թ. հունիսի 20-ի Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներում շփման գծում իրավիճակի կայունացման նպատակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, 1994-1995թթ. եռակողմ հրադադարի պայմանագրերի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների ստեղծման կարևորությունը, ինչը հիմք կհանդիսանա նոր միջադեպերի կանխարգելման, ինչպես նաև ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման հանձնառության վերահաստատման, հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկի համար, ինչին աջակցում են նաև ԵՄ-ն և Եվրոպական խորհրդարանը»:

Политика 19:48 06/07/2017 Армения
Глава комиссии парламента Армении А.Ашотян обратился с письмом к сопредседателям Бюро ПА Евронест в связи с действиями Азербайджана
Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним связям Армен Ашотян, как глава делегации РА в ПА Евронест и сопредседатель Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения, 5 июля обратился с письмом к членам, сопредседателям Бюро ПА Евронест, а также к членам Комиссии парламентского сотрудничества ЕС – Армения в связи с действиями Азербайджана по обострению ситуации в последние дни.
В письме, как передает пресс-служба армянского парламента, в частности говорится:
«За прошедшие недели Азербайджан непрерывно нарушал взятые на себя трехсторонним Соглашением о прекращении боевых действий и огня 1994-1995 гг. международные обязательства.
4 июля вооруженные силы Азербайджана применили в отношении Нагорного Карабаха РСЗО TR-107. В ответ Армия обороны НКР вынуждена была предпринять меры для противостояния агрессивным действиям Азербайджана. Позиции Нагорного Карабаха оказались мишенью из местностей с азербайджанским гражданским населением. Не впервые уже руководство Азербайджана использует пограничное население как живой щит для обстрелов территории Арцаха. Этот факт был представлен международному сообществу по многочисленным поводам.
Сейчас же Баку пытается  подвергнуть манипуляции факт гражданских потерь – преследуя цель отвлечь внимание международного сообщества и гуманитарных организаций от тех грубейших нарушений международного гуманитарного права, которые имели место в ходе прошлогодней агрессии в отношении Нагорного Карабаха и сопровождались зверствами в отношении гражданского населения, убийствами детей, варварскими действиями в отношении стариков, обезглавливаниями в духе ИГИЛ (запрещенная в ряде стран террористическая организация).
Инициаторы и исполнители провокаций бакинского режима должны быть привлечены к ответственности.
Продолжающиеся на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом и границах Армении непрерывные провокации вооруженных сил Азербайджана подчеркивают важность соблюдения достигнутых в ходе саммитов 16 мая 2016 г. в Вене и 20 июня 2016 г. в Санкт-Петербурге договоренностей по стабилизации ситуации на линии соприкосновения, создания механизмов расследования нарушений  трехсторонних соглашений о прекращении огня 1994-1995 гг.. Это послужит основой для предотвращения новых инцидентов, а также подтверждения обязательства о неприменении силы или угрозы силой, для предложения сопредседателей МГ ОБСЕ по урегулированию конфликта исключительно мирным путем, которое поддерживают также ЕС и Европарламент».