Քաղաքական 19:11 06/07/2017 Հայաստան
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին, ով առաջիկայում տեղափոխվելու է այլ աշխատանքի: Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հերբերտ Զալբերին պաշտոնավարման ընթացքում ներդրած ջանքերի համար և հաջողություն մաղթել նոր գործունեության մեջ:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության ու տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին և համագործակցության հետագա զարգացման հեռանկարին: Նախագահը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը բարձր են գնահատել ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների մակարդակը: Նախագահ Սարգսյանը հանդիպման ժամանակ շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ-ին՝ Միության տարածաշրջանային «Մադադ» հիմնադրամի կողմից Հայաստանում ապաստանած սիրիացի մեր հայրենակիցներին աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Սերժ Սարգսյանը և Հերբերտ Զալբերն անդրադարձել են նաև ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին և վերջերս ԼՂ հակամարտության գոտում տեղի ունեցած զարգացումներին: Նախագահը մտահոգիչ է համարել, որ ադրբեջանական կողմը շարունակում է իր սադրիչ քաղաքականությունը՝ մեծացնելով լարվածությունը և չանսալով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կոչերին:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ ԵՄ-ն շարունակում է համարել, որ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, և անհրաժեշտ է ջանքեր գործադրել լարվածության մեծացումից խուսափելու և դեպի բանակցային գործընթաց ճանապարհ հարթելու համար:

Politics 10:45 07/07/2017 Armenia
President Serzh Sargsyan received on Thursday the EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia Herbert Salber, who is going to take up another mission in the near future. As the press department at the President’s office reported, T\thanking Herbert Salber for his tenure-long efforts, the President of Armenia wished him every success in his future activities.
Reference was made to EU-Armenia relations and the prospects for furtherance of bilateral cooperation. The parties highly appreciated the current level of EU-Armenia interaction. President Sargsyan expressed gratitude to the European Union for Madad regional trust fund-funneled support of our Syrian compatriots who have found refuge in Armenia.
Serzh Sargsyan and Herbert Salber touched upon the process of peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and the recent developments in the conflict zone. The President of Armenia said to be concerned about Azerbaijan’s policy of continued provocations, which seeks to escalate the tensions in defiance of the calls voiced by the OSCE Minsk Group co-chairs.
The Special Representative stressed that the EU continues to believe that there is no alternative to a peaceful settlement of the problem, and it is necessary to make efforts to avoid escalation and pave the way for a negotiated settlement, the release said.