Քաղաքական 13:13 06/07/2017 Տարածաշրջան
«Մոսկվան կոչ է անում ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը իրավիճակի կայունացման համար»,-այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան: Ճեպազրույցն ուղիղ հեռարձակել է RT-ն:
«Համաձայն ստացած տեղեկատվության, հուլիսի 4-ի երեկոյան հակամարտ ուժերի շփման գծում զինված ուժերը հերթական անգամ խախտել են հրադադարի ռեժիմը, ինչի հետևանքով զոհեր կան, այդ թվում խաղաղ բնակիչներ»,-ասել է նա:
Նա անթույլատրելի է համարել հետագա արյունահեղությունը. «Կոչ ենք անում կողմերին ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր իրավիճակի կայունացման համար: Աջակցում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությունը, որտեղ ընդգծվում է բռնության դադարեցման ու բանակցությունների վերսկսման մասին»:

Politics 13:38 06/07/2017 Region
“Moscow calls on the parties to the Nagorno-Karabakh conflict to take all the necessary measures aimed to stabilizing the situation [in Artsakh-Azerbaijan Line of Contact],” Maria Zakharova, Spokeswoman of Russia’s Foreign Ministry, announced at a weekly briefing on Thursday, livestreamed by RT news agency, reports Panorama.am.
“According to the obtained information, another ceasefire violation incident along the line of contact on July 4 resulted in fatalities, including the ones among civilians,” she noted.
Ms. Zakharova considered unacceptable the further bloodshed. “We call on the sides to take   necessary measures to stabilize the situation. We support the statement of the OSCE Minsk Group which underscores the need to stop the violence and return to the negotiation table,” the spokeswoman concluded.