Հասարակություն 10:00 15/07/2017 Աշխարհում
Թուրքական հաղորդագրությունների համաձայն, պոլսահայ գրող, լրագրող և լեզվաբան Սևան Նիշանյանի փախել է բանտից ու լքել Թուրքիան։ Այս մասին գրում  armenianweekly.com-ը: Գրողի միկրոբլոգում հայտնվել է հետևյալ հաղորդագրությունը․ «Թռչնակը թռավ։ Նույնն եմ մաղթում 80 միլիոն մնացողներին»:
Նիշանյանը Habertürk գործակալության հետ հեռախոսազրույցում հաստատել է այդ  հաղորդագրությունները, բայց հրաժարվել է մանրամասնել՝ երբ և ինչպես է հաջողվել փախնել:
Որոշ հաղորդագրությունների համաձայն, Նիշանյանին թույլ է տրվել երեք ամիսը մեկ մեկ օրով դուրս գալ բանտից, և նա վերջին թույլտվության ժամանակ դուրս է եկել և չի վերադարձել:
Հիշեցնենք, որ Սևան Նիշանյանը Թուրքիայում գտնվող «Նիշանյան տներ» անվամբ հայտնի հյուրանոցային համալիրի՝ բնապահպանական գոտում կառուցելու, ինչպես նաև հին շինությունների ապօրինի վերակառուցման մեղադրանքով դատապարտվել էր ավելի քան 11 տարվա ազատազրկման և 2014թ հոկտեմբեր ամսից գտնվում է բանտում: Սակայն շատ մտավորականների համոզմամբ նրանք բանտարկելու հիմնական պատճառը իր հեղինակած «Սխալ հանրապետություն» գիրքն է, որում Նիշանյանը համարձակվում է քննադատել Թուրքիայի պաշտոնական պատմությունը:

Society 10:27 15/07/2017 Region
Jailed Turkish-Armenian intellectual, travel writer, entrepreneur, and researcher Sevan Nişanyan has escaped prison and fled Turkey, Armenian Weekly reports, citing the local media.
Nişanyan was jailed on Dec. 2, 2014 for “construction infractions.” “The bird has flown. Wish the same for 80 million left behind,” Nişanyan said in a Tweet on July 14.
Nişanyan confirmed the reports to Turkish Habertürk news agency by phone but declined to give details of when and how managed his escape.
According to some reports, Nişanyan was allowed to leave prison for one day every three months and simply did not return after his latest sanctioned leave.
Nişanyan was sentenced to a total of 17 years in a number of cases. He came to public attention in Turkey in January, when he announced that Turkey’s Justice Ministry had banned all newspapers and books from prisons except for the Quran as of Jan. 9.