Հասարակություն 17:51 20/07/2017 Հայաստան
Երկու ամիս առաջ, ուսումնասիրությունների նպատակով կազմակերպված հերթական շրջայցի ժամանակ, «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» թիմը Արագածոտնի մարզի Կաթնաղբյուր գյուղում բնակվող Բաղդասարյաններին հաճելի անակնկալ մատուցեց. ընտանիքը  տեղեկացավ, որ ընդգրկվել է բնակարանաշինության ծրագրում: Տարիներ շարունակ, Հայկարամը՝ ընտանիքի հայրը, կնոջ և երեք որդիների հետ, ստիպված է եղել ապրել նախ՝ հայրական տանը, ապա՝ վարձով, համագյուղացու կիսավեր բնակարանում: Կիսակառույցի հասցված շինարարությունը, սոցիալական պայմանների պատճառով, քսան տարի շարունակ՝ երազանքից այն կողմ չէր անցել:
Անավարտ շինությունը շուտով լիարժեք տուն կդառնա. շինարարական աշխատանքները մեծ եռանդով վերսկսվել են: Դրանց մասնակցել են նաև կամավորությունն արժեհամակարգ դարձրած գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչները՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և  «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» թիմը: Այսօրինակ աջակցությունը ոչ միայն ֆիզիկական, այլ նախևառաջ հոգևոր խթան է՝ երկար տարիներ սեփական օջախի ջերմությունից զրկված ընտանիքների համար:
«Չեմ կարողանում հավատալ, որ այս ամենը երազ չէ: Տունն արդեն տան նման է. դուռ, պատուհան, տանիք ունի: Այսօրվա ձեր օգնությունն էլ այնքան անսպասելի ու տեղին, այնքան կարևոր ու անգնահատելի… Անչափ շնորհակալ եմ, որ դժվար պահին օգնության ձեռք եք մեկնում ընտանիքիս»,-ասել է Հայկարամը:
Որևէ ներդրման ամենակարևոր արդյունքը ծանր պայմաններում ապրող ընտանիքներին հուսահատությունից հանելն է: Իր թողած ազդեցությամբ` բնակարանաշինության ծրագիրն այդ առաքելության իրականացնողն է դարձել: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի լրատվական ծառայության հաղորդմամբ, համագործակցության վեց տարվա ընթացքում, գործընկեր կազմակերպությունները 149 ընտանիքի համար կարևոր՝ բնակարանի խնդիրը լուծելով՝ նպաստել են նաև ընտանիքների ապագա բարեկեցությանն ու հիմքեր ստեղծել՝ առողջ միջավայրում երեխաներ մեծացնելու համար:
«Եթե ուզում ենք զարգացած գյուղեր ունենալ, ապա պիտի պատրաստ լինենք օգնել մեր հայրենակիցներին՝ շտկելու իրենց մեջքը: Կոտրված սրտով, առանց վաղվա հեռանկարի, հուսահատված մարդն անկախ իր տարիքից՝ անօգնական է: Այս ծրագրի կարևոր առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ այն մարզերում ապրողներին թույլ է տալիս արժանապատվորեն կարգավորել տարիների անլուծելի թվացող խնդիրը: Ուրախ եմ տեսնել, թե ինչպես է հերթական ընտանիքը, նոր լիցքեր ստացած, կառուցում իր երազած տունը: Մենք ևս սիրով միացել ենք շինարարական աշխատանքներին: Նաև այսպես ենք զորացնում լուսավոր ապագայի հանդեպ հավատը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Այս ծրագրի յուրահատկություններից մեկն էլ այն է, որ ընտանիքը ինքն է իրականացնում շինարարական աշխատանքները: Դա ոչ միայն զգալիորեն կրճատում է շինարարական աշխատանքների ծախսը, այլև օգնում է երբեք չլքել սեփական ձեռքերով կառուցված տունը: Այս մասին վկայում է տարիների մեր փորձը»,- ասել է «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
2017 թվականին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը բնակարանաշինության ծրագրի իրականացման համար 25 մլն ՀՀ դրամի ներդրում է կատարել:

Society 18:04 20/07/2017 Armenia
In the course of a regular visit on a family need assessment task two months ago the “Fuller Center for Housing Armenia” gladly surprised the Baghdasaryan family living in Katnaghbyur village of Aragatsotn region by informing that it was included in the center’s housing project. For many years, Haykaram, the family’s father, his wife and their three sons, have had to live with his parents, and rent a half-ruined apartment of a co-villager. Due to social conditions, the construction of the half-built house would not progress and would continue to remain a dream.
The unfinished building will soon become a real home; the construction works of the house are vigorously continuing. The representatives of the partnering organizations, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and the “Fuller Center for Housing Armenia” team, who have made volunteerism as a value system, also participated in the construction works.
“I can't believe that this is reality. This building already looks like a house... It has doors, windows and it has a roof. Your today’s help is so unexpected and to the point, so important and invaluable. I am so grateful for stretching us a helping hand,” said Haykaram.
The purpose of each investment is to help the families living in desperate conditions to overcome them. The results show that the housing project succeeds in performing its mission. Within the six years of cooperation, the partnering organizations have solved the housing problem of 149 families, contributing to the wellbeing of the families and creating basis for the families to raise their children in a healthy environment.
“If we want to have developed rural communities, we have to be ready to support our compatriots to rise. With broken heart, with no perspective for the coming day, a hopeless person is helpless no matter at what age. One of the crucial features of this program is that it lets people in regions settle the years-long problems which seemed unmanageable with dignity. I am happy to see yet another family enthusiastically building its dream home. We have readily joined in the construction works. And this is just another way to strengthen people’s faith in future,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“One of the specifics of the project is that the family is doing the construction works on its own. It not only greatly reduces the cost of the construction works but also stimulates the family not to leave the home built with their own hands. This is evidenced by years of our experience,” said the “Fuller Center for Housing Armenia” President Ashot Yeghiazaryan.