Հասարակություն 16:09 05/08/2017 Աշխարհում
Եվրամիության երկրների մինչև 30 տարեկան աշխատանքային միգրանտները ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուց հետո կարող են երկամյա բրիտանական վիզաներ ստանալ։ «ՏԱՍՍ»-ը գրում է, որ դա նրանց Մեծ Բրիտանիայում ապրելու և աշխատելու իրավունք կտա:
Փորձագետները եկել են այն եզրահանգման, որ Մեծ Բրիտանիան կարող է ընդունել այն մոտեցումը, որն օգտագործում են Նոր Զելանդիայում, Ավստրալիայում և Կանադայում՝ հատուկ կարգավիճակ տալով 18-30 տարեկան միգրանտներին։
«Դրա համար բազում պատճառներ կան. երիտասարդ միգրանտներն առջևում ունեն ավելի շարունակական աշխատանքային կյանք, ուստի տնտեսության մեջ դրական ներդրում կատարելու ավելի շատ շանսեր ունեն», - ասված է միգրացիոն հարցերով Խորհրդատվական կոմիտեի զեկույցում:

Society 17:09 05/08/2017 World
EU migrants who are under the age of 30 could be handed two-year visas that give them the right to live and work in the UK after Brexit under plans being considered by a Government-commissioned review, The Telegraph reports.
The Migration Advisory Committee, an independent body, has been commissioned by ministers to review the economic costs and benefits of EU migration and examine potential border controls.
In a call for evidence published yesterday the committee suggested that Britain could follow a similar approach to New Zealand, Australia and Canada and give preferential status to migrants aged between 18 and 30.
The report says: "There are a number of reasons for this - younger migrants have a longer working life ahead of them so have a higher chance of making a net positive contribution to the public finances, and they are perhaps considered to assimilate more successfully."