Առողջություն 15:37 08/08/2017 Հայաստան
«Առանց մասնագիտական եզրակացության «համաճարակ» տերմինի օգտագործումն անպատասխանատու է»,-նման հայտարարություն է տարածել ՍԱՊԾ-ն՝ արձագանքելով դաբաղի վերաբերյալ մամուլի հրապարակմանը:
Ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Այսօր` 08.08.2017թ, «Առավոտ» օրաթերթը տեղեկություն է հրապարակել «Դեբեդ և Դսեղ գյուղերում դաբաղի մասսայական դեպքեր են գրանցվել» վերնագրով, որում Դսեղի համայնքապետը հայտնել է, թե «գյուղի 700-ից ավելի անասնագլխաքանակի 60 տոկոսը վարակված է դաբաղով»:
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ծառայությունը թեժ գծով կամ դիմումով չի ստացել որևէ ահազանգ գյուղացիներից կամ համայնքապետարաններից: Հանրապետությունում կենդանինների հիվանդությունները ախտորոշող հավատարմագրված միակ լաբորատորիան ՀՀ ԳՆ ՍԱՊԾ Հանրապետական անասնաբուժասանիտարական և բուսասանիտարական լաբորատոր ծառայությունների կենտրոնն է, որի կողմից կենդանիների դաբաղ հիվանդության ախտորոշված որևէ դեպք չունենք:
Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը հայտնում է, որ հիվանդությունն առանց լաբորատոր փորձաքննության հնարավոր չէ ախտորոշել, հետևաբար հրապարակման մեջ նշված տեղեկությունները հիմնավորված չեն, առավել ևս՝ առանց մասնագիտական եզրակացության «համաճարակ» տերմինի օգտագործումն անպատասխանատու է:
Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունն ուսումնասիրում է լրատվամիջոցի կողմից հրապարակված ահազանգը»:

Общество 17:23 08/08/2017 Армения
Госслужба безопасности продуктов питания: В Армении нет ни одного диагностированного случая заражения животных ящуром
Использование термина «эпидемия» без наличия соответствующего экспертного заключения попросту безответственно. Подобное заявление распространила Государственная служба безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении после публикаций в прессе о случаях заражения ящуром.
В распространенном заявлении Госслужбы говорится:
«Сегодня, 08.08.2017 г., газета „Аравот” опубликовала материал под заголовком „В селах Дебед и Дсех зарегистрированы случаи массового заражения ящуром”. В материале приводятся слова руководителя общины Дсех, согласно которым, „в селе заражено ящуром примерно 60% поголовья скота (более 700 голов)„».
Между тем, Госслужба сообщает, что ни по горячей линии, ни в письменном порядке  не поступило ни одного сообщения от жителей сел или из муниципалитетов.
«Единственной аккредитованной лабораторией в республике по диагностике болезней животных является ГНКО „Республиканский центр ветеринарно-санитарных и фитосанитарных лабораторных услуг”, со стороны которой не зафиксировано ни одного случая заражения животных ящуром», – подчеркивается в сообщении.
Также Госслужба сообщает, что без лабораторной экспертизы невозможно диагностировать заболевание, следовательно, отраженные в публикации сведения являются необоснованными,  более того, использование термина «эпидемия» без экспертного заключения попросту безответственно.