Քաղաքական 12:55 15/08/2017 Տարածաշրջան
Իրանի ԶՈւ ԳՇ պետ Մոհամմադ Բաղերին այցելել է Թուրքիա: Նախատեսվում է, որ գեներալ Բաղերին բացի Թուրքիայի ԶՈւ ԳՇ պետից՝ հանդիպում կունենա նաև Թուրքիայի նախագահի հետ:
Իրանագետ Արմեն Իսրայելյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է, որ այցի կարևորությունը կայանում է նրանում, որ նախ ԶՈւ ԳՇ պետերի մակարդակով մինչ այդ հանդիպում տեղի չի ունեցել, բացի այդ՝ ԻԻՀ ԶՈւ ԳՇ պետի նշանակումից հետո տարածաշրջանային զարգացումներով պայմանավորված գլխավոր շտաբի առջև նոր խնդիրներ են դրվել, և այդ համատեքստում թուրքական կողմի հետ բազմաթիվ խնդիրների առնչությամբ պարզաբանելու անհրաժեշտություն կա:
«Ըստ ամենայնի՝ Իրանի ԶՈւ ԳՇ պետի և Թուրքիայի ռազմաքաղաքական ղեկավարության միջև քննարկվելիք առանցքային հարցերը վերաբերելու են Պարսից ծոցի տարածաշրջանին, մասնավորապես Սաուդյան Արաբիայի նկատմամբ Իրանի և Թուրքիայի դիրքորոշումների հստակեցմանը, Սիրիայում ստեղծվող անվտանգության գոտիներին, սահմանային խնդիրներին, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող կարևորագույն հարցերից մեկին՝ քրդական խնդրին և Իրաքյան Քրդստանում նախատեսվող հանրաքվեին»,-գրել է իրանագետը:

Politics 14:01 15/08/2017 Region
The Chief of General Staff of the Iranian Armed Forces Maj. Gen. Mohammad Hossein Bagheri has paid a visit to Turkey. Apart from a meeting with his Turkish counterpart, the top Iranian official is also due to meet with the Turkish president.
Armen Israyelyan, Yerevan-based expert on Iranian studies, noted the aforesaid in a Facebook post. The analyst explained that the visit is important in a sense that, firstly such a meeting on the level of the top military officers of the two countries has not been held before. Secondly, after the appointment of the Chief of General Staff of Iran’s Armed Forces, new tasks have been assigned to the Staff conditioned with the regional developments and in this context, there is a need to clarify numerous issues with the Turkish side.
“Apparently, the key issues to be discussed between the Iranian chief of staff  and Turkey’s military-political leadership will refer to the Persian Gulf region, namely the clarification of Iran’s and Turkey’s stances embraced towards Saudi Arabia, as well as the security zones in Syria, the border issues and one of the most important issues of mutual interest – the Kurdish issue and the independence referendum planned to be held by the Iraqi Kurds,” the expert added.