Տնտեսություն 12:40 21/08/2017 Արցախ
Արցախում այս տարվա հունիսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը (ՏԱՑ) 2016թ. հունիսի համեմատ կազմել է 113.9 տոկոս, այս տարվա մայիսի համեմատ` 142.5 տոկոս, իսկ 2017թ. հունվար-հունիսին (աճողական) 2016թ. հունվար-հունիսի համեմատ` 115.0 տոկոս:
Արցախի ԱՎԾ-ից հայտնում են, որ 2017թ. հունվար-հունիսին ԼՂՀ համախառն ներքին արդյունքը կազմել է 102.2 մլրդ դրամ` 2016թ. հունվար-հունիսի 87.7մլրդ դրամի դիմաց: ՀՆԱ-ի հավելաճի տեմպը կազմել է 14.9տոկոս, ինդեքս-դեֆլյատորը`101.4տոկոս:
2017թ. հունվար-հունիսին մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն, ընթացիկ գներով, կազմել է 699.8 հազ. դրամ, 1444.2 ԱՄՆ դոլար կամ 1333.3 Եվրո:
ՀՆԱ-ի արձանագրված 14.9 տոկոս հավելաճի շուրջ 6.0 տոկոսային կետն ապահովել է հանքագործական արդյունաբերությունը և բացահանքերի շահագործումը, 2.6 տոկոսային կետը` ֆինանսական և ապահովագրական գործունեությունը,  2.4 տոկոսային կետը`  շինարարությունը, 2.1 տոկոսային կետը`  էլեկտրականության, գազի, գոլորշու և լավորակ օդի մատակարարումը:

Экономика 19:39 21/08/2017 НКР
Экономическая активность в Арцахе (Нагорно-Карабахская Республика) за июнь текущего года в сравнении с аналогичным периодом 2016 года составила 113,9%, по сравнению с маем с.г. – 142,5%, а за январь-июнь в сравнении с тем же периодом прошлого года – 115,0%.  Об этом сообщается на сайте Национальной статистической службы НКР.
Согласно данным, в период с января по июнь 2017 года ВВП Арцаха составил 102,2 млрд. драмов, а за аналогичный период прошлого года – 87,7 млрд. драмов. Темпы роста ВВП составляют 14,9%, индекс дефлятора – 101,4%.
ВВП на душу населения в период за январь-июнь, по текущим ценам, составил 699,8 тысяч драмов, 1444,2 долларов или 1333,3 евро.
Зарегистрированный 14,9%-ный прирост ВВП на 6.0 процентных пунктов обеспечен за счет горной промышленности и эксплуатации открытых рудников, 2.6 процентных пункта – за счет финансовой и страховой деятельности, 2.4 процентных пункта – за счет строительства, 2.1 – электроэнергии, газа и пр.