13:02 31/08/2017 Աշխարհում
Foreign Policy. Ադրբեջան ԱԹՍ-ներ մատակարարող իսրայելական ընկերության լիցենզիայի սառեցումը ժամանակավոր է
Ամերիկյան Foreign Policy պարբերականն անդրադարձել  է օրերս իսրայելական մամուլի այն հրապարակումներին , համաձայն որոնց Իսրայելի պաշտպանական գերատեսչությունն արգելափակել է Orbitier անօդաչու սարքերի ենթադրյալ մատակարարումը Ադրբեջան։
Foreign Policy-ին հիշատակել է օգոստոսի 13-ին  իսրայելական «Մաարիվ» թերթում հրապարակված այն տեղեկությանը, որ Թել Ավիվում գտնվող Aeronautics Defense Systems ընկերության աշխատակիցները մեկնել են Ադրբեջան՝ ընկերության Orbiter 1K անօդաչուի վաճառքի վերաբերյալ պայմանագրի կնքումը եզրափակելու համար, որի ժամանակ նրանց խնդրել են կիրառել պայթուցիկներով զինված սարքը հայկական բանակի ռազմական թիրախի դեմ: Անօդաչու թռչող սարքի երկու իսրայելցի մասնագետները հրաժարվել են հարվածել հայկական դիրքերին։
«Հիմա Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը սառեցրել է իսրայելական զենքի արտադրողի արտահանման լիցենզիան, մինչ հետաքննվում են մեղադրանքները։ Orbiter 1K-ն հայտնի է  որպես  «մահապարտ անօդաչու»՝ փոքրիկ անօդաչու թռչող սարք, որը կարող է կրել մինչև 2կգ բեռ  և թշնամուն թիրախավորելով, ռումբը պայթեցնել և ոչնչացնել ինքն իրեն։  Aeronautics Defense Systems ընկերության հերքել է, որ իր անձնակազմը նման առաքելություն է իրականացրել, որը, համաձայն իսրայելական օրենքի, անօրինական է համարվում։
Պաշտպանության նախարարության կողմից իրականացվող հետաքննությունը շարունակվում է, սակայն երկուշաբթի օրը այն կասեցրել է  ընկերության 20 մլն դոլար արժողությամբ վաճառքը դեպի Ադրբեջան»,-գրել է պարբերականը։
Foreign Policy-ին հիշեցնում է, որ Ադրբեջանը նախկինում նույնպես իսրայելական ԱԹՍ-ների օգնությանն է դիմել՝ հայկական ԶՈՒ-ի վրա հարձակման ժամանակ։
Պարբերականը նշում է, որ Վաշինգտոնում գտնվող Իսրայելի և Հայաստանի դեսպանատները, ինչպես նաև  Aeronautics ընկերությունը հրաժարվել են այս առնչությամբ  մեկնաբանություն տրամադրել։
Պարբերականը միաժամանակ տեղեկացնում է, որ Aeronautics ընկերությունը ներդրողներին ուղղված նամակում գրել է, որ հավատացած է՝ լիցենզիայի սառեցումը ժամանակավոր է, մինչև կավարտվի հետաքննությունը ։

Политика 20:30 31/08/2017 Регион
Foreign Policy: Минобороны Израиля заморозило экспортные лицензии компании, которая снабжала Азербайджан беспилотниками
Американское издание «Foreign Policy» обратилось к публикациям ряда израильских СМИ о том, что министерство обороны Израиля заблокировало предполагаемую поставку беспилотных летательных аппаратов «Orbitier» в Азербайджан.
Согласно изданию, 13 августа израильская газета «Маарив» опубликовала статью о том, что сотрудники компании «Aeronautics Defense Systems Company» в Тель-Авиве отправились в Азербайджан для завершения заключения контракта по продаже беспилотников «Orbiter 1K», в ходе чего их попросили использовать оборудование со взрывчатыми веществами против военных целей армянской армии. Два израильских специалиста беспилотного аппарата отказались нанести удар по армянским позициям.
«На данный момент Министерство обороны Израиля заморозило экспортные лицензии производителя израильского оружия, пока расследуются обвинения. ''Орбитер 1K'' известен как «беспилотник-смертник». Это маленький беспилотный летательный аппарат, способный носить до 2 кг груза и нацеливаясь на врага, бомбить и уничтожать самого себя. Компания «Aeronautics Defense Systems» отрицает, что ее персонал выполнял такую миссию, которая, согласно израильскому законодательству, является незаконной.
Расследование, проведенное Министерством обороны Израиля, продолжается, но в понедельник министерство приостановило продажу компанией Азербайджану в размере 20 миллионов долларов США», – пишет газета.
«Foreign Policy» напоминает, что Азербайджан раньше обращался за помощью к израильским беспилотникам во время нападения на вооруженные силы Армении.
Газета отмечает, что находящиеся в Вашингтоне посольства Израиля и Армении, а также компания Aeronautics отказались прокомментировать этот вопрос.
В то же время газета также сообщает, что Aeronautics написала в своем письме инвесторам компании, что лицензия замораживается до завершения расследования.