Տնտեսություն 12:48 06/09/2017 Հայաստան
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ կոշիկի արտադրության 8 ընկերություն միասնական տաղավարով սեպտեմբերի 5-8-ը Հայաստանը ներկայացնում են մոսկովյան «MosShoes-2017» միջազգային ցուցահանդեսին: Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ մարտին տեղի ունեցած ցուցահանդեսի արդյունքում հայկական ընկերություններն ավելի քան 300 միլիոն դրամի արտահանման պատվերներ են ստացել։
«MosShoes»-ը կոշիկի և կաշվե պարագաների արտադրության Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի խոշորագույն ցուցահանդեսն է, անցկացվում է տարեկան չորս անգամ, ունենում է մոտ 10-12 հազար այցելու՝ հիմնականում մեծածախ գնորդներ, մասնագետներ և դիստրիբյուտորներ։ Էքսպոյի ընթացքում հիմնադրամի մասնագետները հայկական արտադրողներին օգնում են գործընկերներ գտնել, հանդիպումներ ունենալ պոտենցիալ գնորդների ու պատվիրատուների հետ։
«Հիմնադրամը լավագույնս է ներկայացնում Հայաստանը և երկրի մրցունակ արտադրանքը միջազգային տարբեր հարթակներում։ Նաև ստեղծում է պայմաններ, որպեսզի էքսպոյի մասնակից բոլոր ընկերությունները հանդիպումներ ունենան միջագային գնորդների ու մատակարարների հետ։ Հուսով եմ, հայկական արտադրողները հնարավորությունն առավելագույնս կօգտագործեն և արտահանման նոր պայմանագրեր կկնքեն»,- նշել է ՀԶՀ Մարքեթինգի խմբի միջոցառումների կազմակերպիչ Լուսինե Հովհաննիսյանը։
Հայկական «Զեննի», «Բաբիննի», «Քեյ ընդ քեյ Շուզ», «Սիմար», «Արմա Լեդեր» ընկերություններին և Արսեն Բադիկյան, Կարեն Թարվերդյան, Տիգրան Սիմոնյան անհատ ձեռներեցներին 73-րդ «MosShoes»-ին մասնակցության աջակցություն է ցուցաբերվել Հայաստանի կառավարության՝ արտահանման խթանման քաղաքականության շրջանակում, հայկական արտադրանքի ճանաչելիության խթանման նպատակով։
«MosShoes-2017»-ին մասնակցում են մոտ 30 երկրներից ավելի քան 500 առաջատար կոշիկ և կաշվե պարագաներ արտադրող կազմակերպություններ, այդ թվում՝ համաշխարհային ճանաչում ունեցող ապրանքանիշեր ներկայացնող:

The shoes of Armenian production have established a presence in Russian market: export orders worth 300 million AMD as a result of one exhibition
With the support of the Development Foundation of Armenia, 8 shoes-producing companies jointly represent Armenia at «MosShoes-2017», taking place in Moscow from 5-8 September. As a result of the exhibition held in March, the Armenian companies received the export orders worth more than 300 million AMD, the Foundation reported ina release.
According to the source, “MosShoes”, the biggest exhibition of footwear and leather accessories in Russia and Eastern Europe, is conducted four times a year, engaging more than 10-12 thousand visitors, such as wholesale buyers, specialists and distributors. The DFA representatives assist the Armenian producers in finding partners and holding meetings with potential buyers and costumers during the exhibition.
“The Foundation represents Armenia and its competitive products at their best at various international platforms. It also creates all the necessary conditions enabling the attending companies to hold meetings with international buyers and suppliers. I am hopeful that Armenian companies will seize this opportunity to the maximum and will conclude new export contracts”, noted the event manager of the Marketing team of DFA Lusine Hovhannisyan.
The Armenian “Zenni”, “Babinni”, “K & K Shoes”, “Simar”, “Arma Leather” companies and Arsen Badikyan, Karen Tarverdyan, Tigran Simonyan independent enterpreneurs have received assistance to attend the 73rd “MosShoes” exhibition within the scope of the export promotion policy aimed at enhancing recognizability of the Armenian products. More than 500 leading shoes and leather accessories companies, including world famous brands, attend the “MosShoes 2017”.