Քաղաքական 18:24 07/09/2017 Արցախ
Հայկական երկու հանրապետությունների քայլերը շարունակում են լինել համահայկական հարթության վրա. Աշոտ Ղուլյան
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի ողջույնի ուղերձ է հղել «Հայաստան. հայացք ապագային» Մոսկվայի հայկական քաղաքագիտական առաջին ֆորումի մասնակիցներին.
«Ջերմորեն ողջունում եմ «Հայաստան. հայացք ապագային» հայկական քաղաքագիտական առաջին ֆորումի մասնակիցներին և հյուրերին:
Ռուսաստանի Դաշնությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների՝ Ֆրանսիայի ու ԱՄՆ-ի հետ միասին շարունակում է կարևոր դերակատարում ունենալ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ու տարածաշրջանում անվտանգության և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։ Հետևաբար, անվտանգությանն առնչվող խնդիրների քննարկման, բազմակողմանի դիտարկման ու գիտական խորհրդատվությունների տրամադրման նախաձեռնությունն արդիական է:
Մի քանի օր առաջ՝ սեպտեմբերի 2-ին, Արցախում տոնեցինք Հանրապետության հռչակման 26 ամյակը։ Սեպտեմբերի 21-ին կլրանա նաև Հայաստանի Հանրապետության հռչակման 26 ամյակը։ Անկախ պետականության ու ինքնիշխանության ամրապնդման ուղղությամբ հայկական երկու հանրապետությունների քայլերը զուգահեռ լինելով հանդերձ՝ գտնվել ու շարունակում են լինել մի հարթության՝ համահայկական հարթության վրա։
Հուսով եմ, որ ֆորումի նման ներկայացուցչական կազմը թույլ կտա մասնագիտական ու խորը դիտարկումներ անցկացնել օրակարգում գտնվող խնդիրների շուրջ և հետագայում կդառնա պահանջված գիտական հարթակ:
Ֆորումի մասնակիցներին մաղթում եմ արգասաբեր աշխատանք, խաղաղություն և բարօրություն»,- ասված է ԱՀ ԱԺ մամուլի ծառայության ներկայացրած ուղերձում։

Спикер парламента НКР: Страны-сопредседатели МГ ОБСЕ играют важную роль в обеспечении региональной безопасности
Председатель Национального Собрания Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Ашот Гулян направил приветственное послание участникам первого армяно-московского политологического форума «Армения: взгляд в будущее».
Текст послания приводит пресс-служба НС НКР:
Сердечно приветствую участников и гостей первого армянского политологического форума "Армения: взгляд в будущее", проходящего в Москве.
Российская Федерация вместе с другими странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ – Францией и США – играет важную роль в урегулировании карабахско-азербайджанского конфликта и решении вопросов безопасности и мира в регионе.
Следовательно, инициатива по обсуждению проблем безопасности, их всестороннее рассмотрение и научные рекомендации весьма актуальны.
Несколько дней назад, 2 сентября, в Арцахе отмечалась 26-я годовщина провозглашения НКР. 21 сентября исполняется также 26-я годовщина со дня провозглашения Республики Армения.
Шаги двух армянских республик по укреплению независимой государственности и суверенитета, будучи параллельными, были и продолжают оставаться в одной плоскости – общеармянской.
Надеюсь, что подобный представительный состав участников форума позволит провести глубокое и профессиональное рассмотрение вынесенных в повестку вопросов и станет востребованной научной площадкой также и в последующем.
Желаю всем участникам форума плодотворной работы, мира и благополучия».
- В Степанакерте президенты Армении и НКР приняли участие в торжествах к 26-летию независимости Арцаха