Քաղաքական 18:24 07/09/2017 Արցախ
Հայկական երկու հանրապետությունների քայլերը շարունակում են լինել համահայկական հարթության վրա. Աշոտ Ղուլյան
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի ողջույնի ուղերձ է հղել «Հայաստան. հայացք ապագային» Մոսկվայի հայկական քաղաքագիտական առաջին ֆորումի մասնակիցներին.
«Ջերմորեն ողջունում եմ «Հայաստան. հայացք ապագային» հայկական քաղաքագիտական առաջին ֆորումի մասնակիցներին և հյուրերին:
Ռուսաստանի Դաշնությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների՝ Ֆրանսիայի ու ԱՄՆ-ի հետ միասին շարունակում է կարևոր դերակատարում ունենալ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ու տարածաշրջանում անվտանգության և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։ Հետևաբար, անվտանգությանն առնչվող խնդիրների քննարկման, բազմակողմանի դիտարկման ու գիտական խորհրդատվությունների տրամադրման նախաձեռնությունն արդիական է:
Մի քանի օր առաջ՝ սեպտեմբերի 2-ին, Արցախում տոնեցինք Հանրապետության հռչակման 26 ամյակը։ Սեպտեմբերի 21-ին կլրանա նաև Հայաստանի Հանրապետության հռչակման 26 ամյակը։ Անկախ պետականության ու ինքնիշխանության ամրապնդման ուղղությամբ հայկական երկու հանրապետությունների քայլերը զուգահեռ լինելով հանդերձ՝ գտնվել ու շարունակում են լինել մի հարթության՝ համահայկական հարթության վրա։
Հուսով եմ, որ ֆորումի նման ներկայացուցչական կազմը թույլ կտա մասնագիտական ու խորը դիտարկումներ անցկացնել օրակարգում գտնվող խնդիրների շուրջ և հետագայում կդառնա պահանջված գիտական հարթակ:
Ֆորումի մասնակիցներին մաղթում եմ արգասաբեր աշխատանք, խաղաղություն և բարօրություն»,- ասված է ԱՀ ԱԺ մամուլի ծառայության ներկայացրած ուղերձում։

Politics 19:47 07/09/2017 NKR
The steps of the two Armenian republics towards strengthening the independent statehood and sovereignty are parallel - Artsakh NA Speaker
The Russian Federation, along with the other OSCE Minsk Group co-chair countries – France and U.S. - continues to play an important role in the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict and in establishment of peace in the region, therefore, the initiative on discussing the issues related to the security, doing multiple observation over them and giving scientific recommendations is actual, the President of the National Assembly of the Artsakh Republic Ashot Ghulyan stated during the welcoming address at the First Armenian Political Forum of Moscow called  “Armenia: A Look to the Future.”
“Several days ago, on September 2nd, we celebrated the 26th anniversary of proclamation of the Republic. September 21st will mark the 26th anniversary of the proclamation of the Republic of Armenia. The steps of the two Armenian republics towards strengthening the independent statehood and sovereignty being parallel, at the same time were and continue to be on the one surface – on the Armenian surface,” Ghulyan said.
He next hoped the representable staff of the forum will allow to make a deep and professional observation over the issues included in the agenda and will become a demanded scientific platform.