Մշակույթ 11:15 11/09/2017 Հայաստան
Համահայկական սիմֆոնիկ նվագախումբը դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ սեպտեմբերի 13-ին ելույթ կունենա դասական երաժշտության ամենահայտնի և հեղինակավոր «Գրամոֆոն-2017» մրցանակաբաշխության ընթացքում:
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, «Գրամոֆոնը» դասական երաժշտության ամենանշանակալի մրցանակաբաշխությունն է, ինչպես Օսկարը՝ կինոարվեստի, Նոբելյանը՝ գիտության, Բուկերը՝ գրականության բնագավառներում։ «Գրամոֆոն» ամենամյա մրցանակը տրվում է դասական երաժշտության ասպարեզում տարվա լավագույններին: Ի դեպ, 2017-ը «Գրամոֆոնի» համար հոբելյանական է. նշվում է վերջինիս 40-ամյակը։
Երեկոյի ընթացքում Համահայկական նվագախմբին, որը հանդես կգա մրցակցությունից դուրս, կմիանան դասական երաժշտության ամենահայտնի անունները՝ «Գրամոֆոնի» ներկա և նախկին մրցանակակիրները՝ շնորհավորելով այս խոշորամասշտաբ իրադարձության հոբելյանը։
Նախորդ տարիներին «Գրամոֆոնի» հանձնման հանդիսավոր երեկոները ղեկավարել են այնպիսի հայտնի դիրիժորներ, ինչպիսիք են սըր Քոլին Դևիսը, սըր Անտոնիո Պապանոն և այլք։ Այս տարի այդ պատիվը վերապահված է մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանին, որը ի դեպ Լոնդոնում ուսանել է հենց սըր Քոլին Դևիսի մոտ։
Երկրորդ տարին անընդմեջ արարողությունն ուղիղ կհեռարձակվի medici.tv-ով. այդպիսով ամբողջ աշխարհի դասական երաժշտության սիրահարները հնարավորություն կստանան դիտելու բոլոր կատարումները և մրցանակակիրների ելույթները:
«Գրամոֆոն-2017»-ի հանդիսավոր երեկոն տեղի կունենա Լոնդոնում՝ Նորթամբերլենդ պողոտայի շլացնող հանդիսավայրում:
«Գրամոֆոն» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Ջեյմս Ջոլին նշում է, որ ուրախ են, որ իրենց միանալու է Համահայկական սիմֆոնիկ նվագախումբը, որը բաղկացած է աշխարհի լավագույն նվագախմբերի հայ երաժիշտներից։
«Համահայկական նվագախմբի մասնակցությունն այս միջոցառմանն իսկապես կհաղորդի միջազգային հնչեղություն: Եվ մենք անհամբերությամբ սպասում ենք, որպեսզի երեկոյի ընթացքում վայելենք հայկական երաժշտությունն այն մարդկանց կատարմամբ, ովքեր իսկապես արձագանքում են դրա կախարդանքին»,- ասում է Ջեյմս Ջոլին:

Culture 12:16 11/09/2017 Armenia
The Pan-Armenian Symphony Orchestra, headed by conductor Sergey Smbatyan, will perform on September 13 at the Gramophone Classical Music Awards 2017, the most famous and prestigious event. As the State Youth orchestra of Armenia reported in a release, Gramophone is the most significant classical music award, the same as the Oscar is in the field of cinema, the Nobel prize is in the field of science and the Booker prize in the field of literature.
Gramophone Awards celebrate the very best of the last year of classical music. Performing out of the competition, the Pan-Armenian Orchestra will join some of the biggest names in classical music as Gramophone Award winners past and present take to the stage to celebrate the 40th anniversary of these prestigious awards.
In previous years, Gramophone Awards ceremonies were conducted by famous conductors like Sir Colin Davis, Sir Antonio Pappano and others. This year’s honor is reserved for maestro Sergey Smbatyan, who studied with Sir Colin Davis in London.
For the second year running, the ceremony will be live-streamed on medici.tv, so classical music lovers from all around the globe will have the opportunity to watch all of the performances, acceptance speeches.
The glittering event will take place in the venue of Northumberland Avenue, London.
James Jolly, Gramophone’s Editor-in-Chief, says that they are delighted to be joined by the Pan-Armenian Symphony orchestra, comprised of the Armenian musicians from the best orchestras all over the world. “The Pan-Armenian Symphony Orchestra will add a truly international dimension to the event. And we also look forward to some Armenian orchestral music during the course of the evening played by people who clearly respond to its magic.”