Քաղաքական 12:10 20/09/2017 Հայաստան
Որևէ հանգուցալուծում չի կարող գերակա լինել Արցախի ժողովրդի ազատ կամքի, Արցախի անկախության գաղափարին. ԱԺ նախագահ
Հայաստանի սահմանների անվտանգությունն ու խաղաղությունն անբաժանելի են Արցախի սահմանների անվտանգությունից: Հայաստան-սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովի նիստում ունեցած ելույթում ասաց Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը:
«Ի դեմս ազատ Արցախի Հանրապետության՝ ավելի քան քառորդ դար անհերքելի իրողություն է հայկական երկրորդ պետության գոյությունը: Աշխարհի տարբեր երկրների խորհրդարաններում մենք ունենք շատ  բարեկամներ, ովքեր կիսում են  Արցախի ժողովրդի երազանքները ու սատարում նրանց»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ այս պահին ուղղաթիռը մեկնում է Արցախ՝ տարբեր երկրներից պատգամավորներ տեղափոխելով այնտեղ:
ԱԺ նախագահն ընդգծեց, որ Արցախը նաև համահայկական երազանքի մարմնավորումն է:
«Բոլորդ էլ վստահ եք հայկական զինուժի հուսալիության, մարտական բարձր պատրաստակամության, մեր զինվորի ու սպայի ոգու վրա:  Բանակը օր օրի ուժեղանում է նաև ձեր աջակցության շնորհիվ»,- ասաց Արա Բաբլոյանը:
ԱԺ նախագահի խոսքով, որևէ բանակցություն, քննարկում կամ հանգուցալուծում չի կարող գերակա լինել Արցախի ժողովրդի ազատ կամքի, Արցախի անկախության և անվտանգության, խաղաղության գաղափարին:
«Սա մեր ներքին ու արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների միավորման ելակետն է, այդ մասին երեկ ՄԱԿ-ի բարձր ամբիոնից աշխարհի ողջ հայության անունից հստակ

Политика 14:45 20/09/2017 Армения
Спикер парламента Армении: Ни одно решение не может быть приоритетнее идеи независимости и безопасности Арцаха
Безопасность границ Армении и безопасность границ Арцаха (НКР) – неотделимы друг от друга. Об этом заявил сегодня на проходящей в Ереване VI всеармянской конференции Армения-Диаспора спикер парламента РА Ара Баблоян.
«В лице свободной Республики Арцах  уже на протяжении 25 лет существование второго армянского государства – неопровержимая реальность. В парламентах разных стран мира у нас очень много друзей, которые разделяют чаяния народа Арцаха и поддерживают арцахцев», – отметил он.
Спикер парламента Армении указал также, что Арцах – это также воплощение всеармянской мечты.
«Все вы уверены в надежности армянских ВС, высоком уровне их боеспособности, в силе духа армянских военнослужащих. Армия с каждым днем усиливается  и благодаря вашей поддержке», – подчеркнул председатель НС РА.
По его словам, ни одно обсуждение в ходе переговоров, ни одно решение не могут быть приоритетнее идеи независимости и безопасности Арцаха.
«Это исходная точка, где соединяются наши внутриполитические и внешнеполитические приоритеты, и об этом накануне с высокой трибуны ООН от имени армянского народа заявил и президент Армении Серж Саргсян», – отметил спикер НС РА.