Քաղաքական 12:47 26/09/2017 Հայաստան
ՄԱԿ-ն արդյունավետ չի աշխատում և ենթակա է վերափոխումների: Ասվածի ապացույցը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ այդ կառույցի ամբիոնից ոչ այնքան ադեկվատ, բավական պարծենկոտ ելույթն էր: Սրան հակառակ՝ բավական հաջողված էր Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը: Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը՝ չբացառելով, որ Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևը տարիներ առաջ կարող էր կաշառած լինել այս կառույցին, ճիշտ այնպես, ինչպես վերջին տարիներին եվրոպական կառույցների որոշ գործիչների կաշառել է նրա որդին:
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ վերջին հայտարարությանը՝ բանախոսն ընդգծեց՝ կառույցը խնդրի կարգավորման ոչ արդյունավետ ձևաչափ է:
Ինչ վերաբերում է Իրաքյան Քուրդիստանում տեղի ունեցած անկախության  հանրաքվեին և Հայաստանի որդեգրած քաղաքականությանը ՝ Գագիկ Հարությունյանը նշեց՝ մեր պետությունը պետք է աշխատի ծուղակում չհայտնվել՝ վարելով զգուշավոր և հավասարակշիռ քաղաքականություն:
«Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, ապա այդ երկրում ստեղծված վիճակը թույլ չի տա սպառնալիքներից զատ՝ Իրաքյան Քուրդիստանի դեմ մասշտաբային քայլեր ձեռնարկել: Թուրքիան չունի վճռական քայլեր կատարելու ներուժը»,- ամփոփեց բանախոսը:

Politics 14:21 26/09/2017 Armenia
The United Nations does not work effectively and is subject to reforms, as evidenced by a rather inadequate and boastful speech delivered by Azerbaijani President Ilham Aliyev from the podium of the UN General Assembly. In contrary to this, President Serzh Sargsyan’s speech was rather successful, Gagik Harutyunyan, Director of Noravank Foundation, told a news conference on Tuesday.
Mr. Harutyunyan did not rule out the possibility that former Azerbaijan President Heydar Aliyev could have bribed that structure years ago, like his son has bribed some of the political figures of the European institutions in recent years.
Reflecting on the latest statement of the OSCE Minsk Group over the Nagorno-Karabakh conflict settlement, the speaker highlighted the format has proven ineffective in the conflict settlement.
Touching upon the Iraqi Kurdistan independence referendum and Armenia’s stance adopted on the issue, Gagik Harutyunyan stated Armenia should avoid ending up in a trap, pursuing cautious and balanced policies.
“As far as Turkey is concerned, the situation in that country does not allow it to take extensive steps against Iraqi Kurdistan, apart from threats. Turkey does not have the potential to take decisive steps,” the speaker concluded.