Առողջություն 18:36 26/09/2017 Հայաստան
Շտապօգնության ծառայությունները վճարովի դարձնելու հարց առողջապահության նախարարության օրակարգում չկա. Սամվել Մարգարյան
Հայաստանում շտապօգնության ծառայությունը վճարովի դարձնելու հարց չկա Առողջապահության նախարարության օրակարգում: Այս մասին այսօր «Ազատություն» ռադիոկայանի ֆեյսբուքյան ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ առաողջապահության նախարարի տեղակալ Սամվել Մարգարյանը:
Նրա խոսքերով՝   այդ հայտարարությունները խոսակցության մակարդակում են, փաստաթղթային որևէ գործընթաց նախատեսված չէ: «Օրակարգում չկա, դրա դեղատոմսը դեռ ոչ մեկ չի գտել», - նշեց փոխնախարարը:
Սամվել Մարգարյանի միաժամանակ նշեց, որ իրականում կա մտահոգություն, մասնավորապես, երբ վերլուծում են կանչերի վիճակագրությունը, ապա տեսնում են, որ  կանչերի 65 տոկոսը չեն մտնում շտապօգնության չափոփորոշիչի մեջ:
Նշենք, որ օրերս իր հարցազրույցներից մեկում այդ մասին խոսել է ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը՝ բերելով Իսրայելի օրինակը:

Здоровье 19:57 26/09/2017
С. Маркарян: В повестке Минздрава Армении нет вопроса о том, чтобы сделать платной Службу Скорой помощи
В повестке Минздрава Армении нет вопроса о том, чтобы сделать платной Службу Скорой помощи. Об этом заявил сегодня в ходе фейсбуковской пресс-конференции Радио «Азатутюн» («Свобода») заместитель министра здравоохранения РА Самвел Маркарян.
По его словам, «данные заявления находятся на уровне разговоров, никаких документальных процессов не предусмотрено».
«В повестке этого нет, никто еще к тому не нашел рецепта», – сказал замглавы Минздрава.
В то же самое время он отметил, что при анализе статистики вызовов установлено, что 65% звонков не входили в стандарты работы Службы Скорой помощи.
Отметим, о возможности сделать платной Службу Скорой помощи ранее в одном из своих интервью заявил глава Минздрава Армении Левон Алтунян. В качестве примера он привел Израиль.