Տնտեսություն 12:53 29/09/2017 Հայաստան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ներկա է գտնվել «Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտ» ընկերության «Երևան Էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում «ԴիջիԹեք էքսպո-2017» 13-րդ ամենամյա տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Այս մասին հայտնում են Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 1-ը «Տոն տեխնոլոգիական հայության համար» կարգախոսի ներքո անցկացվող տեխնոլոգիական միջազգային ցուցահանդեսում ներկայացված են հայկական տեխնոլոգիական և բազմաթիվ այլ, այդ թվում՝ նորաստեղծ ընկերությունների արտադրանքն ու ծառայությունները, ինչպես նաև դպրոցականների նորարարական գաղափարներն ու տեխնոլոգիական լուծումները, շուկայի զարգացման միտումներն ու նորարարությունները:
Ցուցահանդեսի այցելուների համար տեղեկատվություն կա նաև թափուր աշխատատեղերի մասին: «ԴիջիԹեք էքսպո-2017»-ի շրջանակներում կանցկացվեն գործարար հանդիպումներ, մրցույթներ և սեմինարներ:
Ցուցահանդեսին այս տարի մասնակցող 150 ընկերությունների շարքում տեղական հեղինակավոր ընկերություններից բացի, պատասխանատուների հավաստմամբ, մասնակցում են նաև ոլորտի առաջատար ընկերություններ աշխարհի տարբեր երկրներից՝ Ճապոնիայից, Չինաստանից, Հնդկաստանից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Միացյալ Թագավորությունից, ՌԴ-ից, Շվեդիայից, Ավստրիայից, Գերմանիայից, Հունաստանից, Լատվիայից, Լիտվայից, և այլն:
Տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությունից հետո Հանրապետության Նախագահը շրջել է ցուցահանդեսի տաղավարներով, ծանոթացել ընկերությունների արտադրանքին ու ծառայություններին, զրուցել ցուցահանդեսի մասնակիցների հետ՝ նրանց ընթացիկ գործունեության, խնդիրների և հետագա զարգացման ծրագրերի մասին:

Политика 13:48 29/09/2017 Армения
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 29 сентября, в выставочном комплексе «Ереван Экспо» компании «Ереванский научно-исследовательский институт математических машин» присутствовал на торжественной церемонии открытия 13-й ежегодной технологической выставки «Digitec-Expo 2017». Подробности передает пресс-служба главы армянского государства.
На выставке, которая проходит с 29 сентября по 1 октября под девизом «Праздник для технологического армянства», представлены продукция и услуги армянских технологических и многочисленных других компаний, а также инновационные идеи и технологические решения школьников, тенденции развития рынка и инновации.
Для посетителей выставки есть также сведения о вакансиях. В рамках «Digitec-Expo 2017» будут проведены бизнес-встречи, конкурсы и семинары.
Среди 150 компаний, участвующих в этом году в «Digitec-Expo 2017», кроме авторитетных отечественных компаний, принимают участие также ведущие компании сферы из разных стран мира – Японии, Китая, Индии, США, Канады, Соединенного Королевства, РФ, Швеции, Австрии, Германии, Греции, Латвии, Литвы и пр..
После торжественной церемонии открытия технологической выставки президент Саргсян обошёл экспозиционные павильоны, ознакомился с представленной на выставке продукцией компаний и услугами, которые они оказывают, побеседовал с представителями компаний об их деятельности и планах дальнейшего развития.