Հասարակություն 13:53 20/10/2017 Աշխարհում
ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգում անտառային հրդեհներից վնասը կազմել է 1,045 մլրդ դոլար: «Ռիա նովոստի»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է նահանգի ապահովագրական դեպարտամենտից ապահովագրության կոմիսար Դեյվ Ջոնսը:
Ուժգին անտառային հրդեհները հոկտեմբերի սկզբին ընդգրկել են Կալիֆորնիայի մի քանի շրջաններ: Շուրջ հարյուր հազար մարդ տարհանվել էր վտանգավոր գոտիներից:
Հաղորդվել է, որ կրակի բռնկված տարածքը գերազանցել է ԱՄՆ-ի խոշորագույն քաղաքի՝ Նյու Յորքի մակերեսը: Անցած շաբաթ իշխանությունները հայտարարել էին, որ բեկում է տեղի ունեցել կրակի դեմ մղվող պայքարում, և մի քանի շրջաններում մարդիկ կարողացել են վերադառնալ իրենց տները:
«Սպասվում է, որ թվերը կավելանան, քանի որ ավելի ու ավելի շատ հայտարարություններ են ստացվում վնասների մասին»,- նշված է ապահովագրական դեպարտամենտի կայքում:

Politics 16:05 20/10/2017
The wildfires that have devastated Northern California this month caused at least USD 1 billion in damage to insured property, officials said today, as authorities increased the count of homes and other buildings destroyed to nearly 7,000, The Economic Times reported.
Both numbers were expected to rise as crews continued assessing areas scorched by the blazes that killed 42 people, a total that makes it the deadliest series of fires in state history, the source said.
The California Department of Forestry and Fire Protection's estimate of homes and structures destroyed was boosted to 6,900 from 5,700 as fire crews returned to hard-hit neighbourhoods and assessed remote and rural areas they could not get to earlier.
According to the source, California Governor Jerry Brown late yesterday issued an executive order to speed up recovery efforts as fire authorities say they've stopped the progress of wildfires.