Հասարակություն 12:12 24/10/2017 Արցախ
Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել հայկական ազգային ոճով գորգերի նվիրաբերման հանդիսավոր արարողություն:
Արցախի նախագահ Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել Վատիկանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանին և «Մեգերյան Կարպետ» ընկերության նախագահ Րաֆֆի Մեգերյանին՝ նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու համար, ընդգծելով, որ նման ձեռնարկումների միջոցով մեր պատմամշակութային ժառանգությունը ոչ միայն ներկայացվում է մեր հանրությանն ու աշխարհին, այլև պահպանվում ու զարգանում է:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, երկրի ղեկավարի խոսքով՝ այս գեղեցիկ գորգերի պատրաստումը քրտնաջան աշխատանք է, որում ներգրավված է մեծ, համախմբված և հայրենասեր թիմ:
Բակո Սահակյանը նշել է, որ այդ աշխատանքը մնայուն է և ծառայելու է մեր ժողովրդին տասնամյակներ շարունակ՝ որպես ազգային պատմամշակութային ժառանգության բաղկացուցիչ մաս:
Նույն օրը Նախագահը հյուրերի հետ քննարկել է Արցախում գորգագործության զարգացմանը վերաբերող հարցեր և այս գործում կարևորել «Մեգերյան Կարպետ»-ի պես հայտնի ընկերությունների հետ փոխգործակցությունը:
Միջոցառմանը և հանդիպմանը ներկա էին Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև Արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Общество 12:07 24/10/2017 НКР
В резиденции президента Республики Арцах  (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) 24 октября состоялась торжественная церемония пожертвования ковров, сотканных  в армянском стиле. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Президент Бако Саакян выразил признательность чрезвычайному и полномочному послу Республики Армения при Святом Престоле Микаэлю Минасяну и президенту компании «Мегерян Карпет» Раффи Мегеряну за осуществление данной инициативы, подчеркнув, что подобные начинания позволяют представить национальное историко-культурное наследие республике и всему миру, содействуя его сохранению и развитию.
По словам главы государства, создание таких красивых ковров требует кропотливой работы, в которую вовлечена большая, сплоченная и патриотичная команда.
Бако Саакян отметил, что данное дело будет десятилетиями служить народу в качестве составной части национального историко-культурного наследия.
В тот же день президент обсудил с гостями вопросы, касающиеся развития ковроткачества в Арцахе, и отметил важность сотрудничества в этом деле с такими известными компаниями, как «Мегерян Карпет».
На мероприятии и встрече присутствовали предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Паргев Мартиросян, другие официальные лица.