Հասարակություն 12:12 24/10/2017 Արցախ
Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել հայկական ազգային ոճով գորգերի նվիրաբերման հանդիսավոր արարողություն:
Արցախի նախագահ Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել Վատիկանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Միքայել Մինասյանին և «Մեգերյան Կարպետ» ընկերության նախագահ Րաֆֆի Մեգերյանին՝ նախաձեռնությունը կյանքի կոչելու համար, ընդգծելով, որ նման ձեռնարկումների միջոցով մեր պատմամշակութային ժառանգությունը ոչ միայն ներկայացվում է մեր հանրությանն ու աշխարհին, այլև պահպանվում ու զարգանում է:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, երկրի ղեկավարի խոսքով՝ այս գեղեցիկ գորգերի պատրաստումը քրտնաջան աշխատանք է, որում ներգրավված է մեծ, համախմբված և հայրենասեր թիմ:
Բակո Սահակյանը նշել է, որ այդ աշխատանքը մնայուն է և ծառայելու է մեր ժողովրդին տասնամյակներ շարունակ՝ որպես ազգային պատմամշակութային ժառանգության բաղկացուցիչ մաս:
Նույն օրը Նախագահը հյուրերի հետ քննարկել է Արցախում գորգագործության զարգացմանը վերաբերող հարցեր և այս գործում կարևորել «Մեգերյան Կարպետ»-ի պես հայտնի ընկերությունների հետ փոխգործակցությունը:
Միջոցառմանը և հանդիպմանը ներկա էին Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև Արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Society 12:52 24/10/2017 NKR
A solemn ceremony of donating Armenian style carpets took place at the Artsakh Republic President’s residence on 24 October, according to a press statement by the President’s Office.
President Sahakyan expressed gratitude to ambassador extraordinary and plenipotentiary of the Republic of Armenia to Vatican Mikael Minasyan and president of the “Megerian Carpet” company Raffi Megerian for bringing the initiative to life underlining that through such undertakings our historical and cultural heritage is being presented to our society, the world as well as maintained and developed.
According to the Karabakh President, weaving such beautiful carpets had been a painstaking work, involving a big, consolidated and patriotic team.
Bako Sahakyan noted that these pieces of arts would serve our nation for decades as an integral part of national historical and cultural heritage.
On the same day the President discussed with the guests issues related to the development of carpet weaving in Artsakh highlighting within this context the cooperation with such famous organizations as the “Megerian Carpet” company.
Primate of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan and other officials were present at the event and the meeting.