Իրավունք 09:40 25/10/2017 Աշխարհում
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսարանը (նստավայրը Անթիլիաս, Լիբանան) 2015 թ. ապրիլի 25-ին դատական հայց ներկայացրեց Թուրքիայի կառավարության դեմ՝ ձգտելով վերադարձնել իր պատմական նստավայրը Սիսում (ներկայումս Ադանայի նահանգի Կոզան շրջանում), որը բռնագրավվել էր 1921 թվականին:
Առաջին նմանօրինակ հայցադիմումը ներկայացվեց Թուրքիայի Հանրապետության Սահմանադրական դատարան, քանի որ այդ հայցով բարձրացվում էին սեփականության իրավունքի հարցեր, որոնք ստորին ատյանի դատարաններն իրավունք չունեն անվավեր ճանաչել այն բազմազան օրենքները, որոնք Թուրքիայի կողմից ընդունվել են 1915 թ. և հետագա տարիներին: Թուրքիայի Արդարադատության նախարարության թելադրանքով, Սահմանադրական դատարանը Հայոց եկեղեցու հայցը փոխանցեց ստորին ատյանի դատարաններին: Սակայն, 2016 թ. դեկտեմբերի 8-ին Կիլիկիո կաթողիկոսարանի փաստաբանները որոշեցին սույն հայցով ուղղակի դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ), Ստրասբուրգ, Ֆրանսիա:
Թուրքիայի ստորին ատյանի դատարան հայցի ներկայացումից հրաժարվելը չափազանց կարևոր է, հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի պահանջները, որ ցանկացած գործ մինչև ՄԻԵԴ ներկայացնելը, նախ պետք է սպառի իրավական պաշտպանության բոլոր տեղական միջոցները, սկսած հայցի ներկայացումից ամենաստորին ատյանի դատարան և վերջացրած երկրի բարձրագույն դատարանով:
2017 թ. հոկտեմբերի 19-ին, Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն հանդես գալով Բրյուսելում, Եվրոպական խորհրդարանում ընթացող Հայ դատի համագումարում, քննադատեց ՄԻԵԴ-ի դատավորին, որը մերժել էր Հայոց եկեղեցու դատական հայցը, այն համարելով անընդունելի: Մինչև այս հայտարարությունը, դատական գործի կարգավիճակի վերաբերյալ ոչ մի լուր չկար: Ես դիմեցի Ստրասբուրգում ՄԻԵԴ-ի նստավայր, հետաքրքրվելով Հայոց եկեղեցու հայցով և տեղեկացա, որ իրոք անհատ դատավորն իրավունք ունի մերժել ցանկացած հայց, որը տվյալ դեպքում նախապես չի ներկայացվել Թուրքիայի ստորին ատյանի դատարան՝ իրավական պաշտպանության տեղական բոլոր միջոցները սպառելու համար, և որ մերժման նամակը ուղարկվել էր Կաթողիկոսարան դեռևս 2017 թ. մարտին: Ամենացավալին՝ ՄԻԵԴ-ից ինձ հայտնեցին, որ դատավորի որոշումը չի կարող բողոքարկվել:
Այնուհետև ես դիմեցի Կաթողիկոսարանի իրավական խմբի անդամ և Կանադայի Մոնրեալ քաղաքի ՄակԳիլ համալսարանի միջազգային իրավունքի պրոֆեսոր Փայամ Ախավանին, հետաքրքրվելով, թե ինչու ավելի վաղ Կաթողիկոսարանը որևէ հայտարարություն չի արել՝ վեց ամիս առաջ հայցադիմումի մերժման վերաբերյալ: Պրոֆ. Ախավան բացատրեց, որ ՄԻԵԴ-ի դատավորը նամակը սխալ հասցեով էր ուղարկել... Այնուհետեւ կաթողիկոսարանը գրեց այդ դատավորին՝ «հայտնելով իր լուրջ մտահոգությունը դատական սխալի համար, որ մի դատավորը կարող է մերժել լավ փաստարկված գործը, ու մինչև վերջերս սպասել է ստանդարտ պատասխանի, որ չեն կարող բողոքարկել և որոշումը վերջնական է»:
2017 թ. հոկտեմբերի 19-ին, Արամ Ա կաթողիկոսը Բրյուսելի իր ելույթում խստորեն դատապարտեց ՄԻԵԴ-ին՝ եկեղեցու հայցը մերժելու համար. «Ինչո՞ւ է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն այդքան հեշտությամբ մերժում մեր գործը, իմանալով, որ ոչ մի փաստաբան չի համարձակվի նման գործ ներկայացնել թուրքական դատարաններ: Ինչպե՞ս կարող է մի դատավոր մերժել պատմաիրավական լուրջ հիմնավորումներով ներկայացված 900 էջանոց դիմումը՝ կազմված մի խումբ լավագույն միջազգային իրավագետների կողմից: Ինչո՞ւ մեր իրավական խմբին լսումների հնարավորություն չտրվեց: Մի՞թե այժմ բոլորը վախենում են ընդդիմանալ Թուրքիայում մարդու իրավունքների ոտնահարման սարսափելի փաստերին: Մենք ապշած ենք և խորապես հիասթափված այս արդարության վիժումից, հատկապես, ժամանակակից պատմության այս կարևորագույն ժամանակահատվածում, երբ ակնկալվում է, որ Եվրոպան հավատարիմ մնալով իր արժեքներին և սկզբունքներին, արդարությունը վեր կդասի աշխարհաքաղաքական շահերից.... Եվրոպան, ըստ էության, արժեքների և ոչ թե միայն քաղաքական ու տնտեսական շահերի համակարգ է: Հետևաբար, ես դեռևս հույս ունեմ, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կվերանայի գործի ընդունելիությունը՝ արդարության և մարդու իրավունքների հիման վրա: Չնայած արդարության ուրացմանը՝ հայ ժողովուրդը շարունակելու է իր պայքարը հանուն արդարության»:
Պրոֆ. Ախավան ՄԻԵԴ-ի դատավորի որոշումն անվանեց «խայտառակություն»: Այնուհետև ինձ ուղղված իր էլեկտրոնային նամակում նա հավելեց. «Մի քանի փորձառու ՄԻԵԴ փաստաբանների կարծիքով, սույն որոշումն ամբողջովին անընդունելի է։ Չպետք է մոռանալ, որ մեր խորհրդատուն եղել է Թիմ Էյք QC-ն [անգլիական Թագուհու կողմից վավերացված փաստաբան], որը ներկայումս ՄԻԵԴ-ի բրիտանացի դատավորն է։ Նա, իհարկե, չի կարող գործում ներգրավված լինել, սակայն շատերի մոտ այն զգացումն է, որ Դատարանը շատ է վախենում հետհեղաշրջային Թուրքիային ընդդիմանալ նման վիճահարույց հարցերում»։
Պրոֆ. Ախավան նաև հայտնեց, որ այս դատական գործընթացի հաջորդ քայլերն են «կամ հայցը կրկին ներկայացնել որոշ նոր փաստերով հանդերձ, ինչպես օրինակ, թուրքական դատարաններ որոշ հանգամանքների պատճառով դիմելու անհնարինությունը, կամ վերադառնալ թուրքական դատարաններ, ծախսել մեծ ռեսուրսներ և կրկին վերադառնալ ՄԻԵԴ։ Սա ծիծաղելի որոշում է, քանի որ բոլորն էլ հստակ գիտեն, թե ինչ է տեղի ունենալու։ Սա շատ վիճահարույց հարց է, և ՄԻԵԴ-ը չի ցանկանում զբաղվել դրանով»:
Վերջում, ես կառաջարկեի Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսարանին հրապարակել իր դատական հայցի ամբողջական փաստաթղթերը, այդ թվում՝ 600 էջանոց դիմումը Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան և 900 էջանոց հայցադիմումը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, ինչպես նաև դրանց պատասխանները։ Ի վերջո, սա մասնավոր հայց չէ, այլ առնչվում է Թուրքիայից հայ ժողովրդի կալվածքների պահանջներին:

Law 10:52 25/10/2017 World
The Armenian Catholicosate of Cilicia (headquartered in Antelias, Lebanon) filed a lawsuit on April 25, 2015, against the government of Turkey seeking the return of its historic seat in Sis (present-day Kozan district of the Adana Province) which was confiscated in 1921.
The first of its kind lawsuit was filed in the Constitutional Court of the Turkish Republic because the claim raised issues of property rights that lower courts would not have jurisdiction to overturn the maze of laws adopted by Turkey in 1915 and succeeding years. At the recommendation of the Justice Ministry of Turkey, the Constitutional Court referred the Armenian Church lawsuit to the lower courts. The lawyers for the Catholicosate of Cilicia, however, decided to appeal the case directly to the European Court of Human Rights (ECHR) in Strasbourg, France, on December 8, 2016.
The issue of sidestepping submission of the Catholicosate’s lawsuit to a lower court in Turkey is critical in view of the requirements of the European Court of Human Rights that before any case is brought to the ECHR, all local legal remedies must first be exhausted, starting with the lowest court and ending with the highest court of the country being sued.
On October 19, 2017, addressing the conference of the Armenian Cause in the European Parliament in Brussels, His Holiness Catholicos Aram I of the Great House of Cilicia criticized the single judge from ECHR who had rejected the Armenian Church’s lawsuit finding it inadmissible. Until this announcement, there was no news about the status of the lawsuit. I contacted the ECHR headquarters in Strasbourg inquiring about the Armenian Church’s claim. I was informed that a single judge indeed has the authority to reject any lawsuit, which in this case was not first submitted to a lower court in Turkey in order to exhaust all local remedies, and that the letter of rejection was sent to the Catholicosate in March 2017. More ominously, I was told by ECHR that the judge’s decision could not be appealed!
I then contacted Payam Akhavan, a member of the Catholicosate’s legal team and Professor of International Law at McGill University in Montreal, Canada, inquiring why no announcement was made earlier by the Catholicosate regarding the rejection of the lawsuit six months ago. Prof. Akhavan explained that the ECHR judge had sent the letter to the wrong address! The Catholicosate then wrote to that judge “expressing serious concern on miscarriage of justice; that a single judge could throw out what was clearly a well-argued case, and waited until recently for a standard response that there is no appeal, and the decision is final.”
In his Brussels speech on Oct. 19, 2017, Catholicos Aram the First harshly condemned the ECHR for rejecting the Church’s lawsuit: “Why would the European Court of Human Rights so easily reject our case knowing that no lawyer would dare to bring such a case before the Turkish courts? How could a single judge throw out a 900-page Application, historically and legally well substantiated by some of the best international lawyers? Why was our legal team not given a chance for a hearing? Is everybody now afraid to confront Turkey’s appalling record of human rights violations? We are astonished and, in fact, deeply disappointed at this miscarriage of justice, particularly at this crucial juncture of modern history when Europe is expected, in faithfulness to its values and principles, to consider justice above geopolitical interests…. Europe is essentially a community of values, not merely political and economic interests. Therefore, I still hope that the European Court of Human Rights will reconsider the admissibility of the case on the basis of justice and human rights. In spite of the denial of justice, the Armenian people will continue to struggle for justice.”
Prof. Akhavan called the ECHR judge’s decision “scandalous.” He then added in his email to me: “By the measure of several highly experienced ECHR lawyers, this decision is totally unacceptable. It shouldn’t be forgotten that our counsel was Tim Eicke QC [Queen’s Counsel], who is now the British judge on the ECHR. He of course is conflicted from involvement in the case, but there is a sense among many that the Court is too afraid of confronting post-coup Turkey with such controversial cases.”
Prof. Akhavan also stated that the next steps for this lawsuit “are either to re-submit the case with some new facts such as the impossibility of going back to the Turkish courts under current circumstances, or to go back to the Turkish courts, waste a lot of resources, and come back to the ECHR once again. It is a ludicrous decision because everybody knows that is exactly what will happen. It is a hot potato the ECHR doesn’t want to handle….”
In conclusion, I would suggest that the Catholicosate of Cilicia make public the complete files of its lawsuit, including the 600-page submission to the Turkish Constitutional Court and its response, and the 900-page filing to the European Court of Human Rights and its response. After all, this is not a private lawsuit, but one dealing with the Armenian nation’s property demands from Turkey!