Քաղաքական 11:37 02/11/2017 Հայաստան
ՀՀ-ն ու ԵՄ-ն բարձրագույն մակարդակով հայտարարել են, որ նոյեմբերին կստորագրեն նոր համաձայնագիրը. փոխարտգործնախարար
ԵՄ-ն Հայաստանի քաղաքական և առևտրային հիմանական գործընկերներից մեկն է։ 2017 թվականի ընթացքում ծավալված երկկողմ հարաբերությունների օրացույցը բավական հագեցած էր։ ԱԺ-ում 2018 թվականի պետական բյուջեի նախագծի նախնական քննարկումների ժամանակ այսօր այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտգործախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը։
«2017 թվականի ամենակարևոր ձեռքբերումներից մեկը նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտն էր։ Այս օրերին ավարտին է հասցվել նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության առաջնայությունների փաստաթուղթը, որն ուղղորդելու է տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացումը 2017-2020 թթ. ընթացքում։ Ընթացքի մեջ են նաև նշված ժամանակահատվածում ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք միասնական աջակցության վերաբերյալ փաստաթղթի քննարկումները։ Ավարտվել են ընդհանուր ավիացիոն գոտու համաձայնագրին միանալու բանակցությունները։ Հայաստանը շարունակել է մասնակցել Արևելյան գործընկերության ԱԳ նախարարների ձևաչափով Վարշավայում, Քիշնևում և Տալինում կայացած հանդիպումներին»,- ասաց նա։
Փոխարտգործնախարարը հիշեցրեց, որ ԵՄ-ն աջակցություն տրամադրեց Հայաստանում ընտրական բարեփոխումների իրագործմանը՝ հատկապես տեխնիկական սարքերի ձեռքբերման տեսքով։
Ինչ վերաբերում է ԵԽԽՎ աշնանային նստաշրջանին, ապա, Կարեն Նազարյանի խոսքով, եղել են զգալի ձեռքբերումներ, որոնք պետք է վերագրել մեր խորհրդարանական պատվիրակությանը։
«Տարվա սկզբին շարունակվեց և ավարտին հասցվեցին ԵՄ-ի հետ շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները։ Ավելի ուշ՝ մարտին, Երևանում նախաստորագրվեց համաձայնագրի տեքստը»,- հիշեցրեց փոխարտգործնախարարը։
Անդրադառնալով Հայաստան-ԵՄ նոր համաձայնագրի ստորագրմանը՝ Կարեն Նազարյանը հիշեցրեց՝ թե Հայաստանը, թե ԵՄ-ն բարձրագույն մակարդակով հայտարարել են, որ պատրաստ են նոյեմբերին ստորագրել այն. «Ինչ վերաբերում է ԵՄ հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերի հանձնակատար Յոհաննես Հանին, նա հայտարարել է, որ համաձայնագիրը կստորագրվի գագաթաժողովի ընթացքում»։

Политика 12:16 02/11/2017 Армения
Евросоюз – один из основных политических и торговых партнеров Армении. График двусторонних отношений в течение 2017 года был довольно насыщенным. Об этом сегодня в Национальном Собрании Армении в ходе обсуждения проекта госбюджета на 2018 год заявил заместитель министра иностранных дел РА Карен Назарян.
«Одним из важнейших достижений 2017 года стало завершение переговоров вокруг нового рамочного соглашения Армении с ЕС. В эти дни доведена до завершающей стадии разработка еще одного документа – согласованы приоритеты партнерства Армении и ЕС на 2017-2020 годы. Завершены переговоры по поводу Соглашения об общей авиационной зоне», – сказал замглавы МИД Армении.
Карен Назарян напомнил, что ЕС оказал содействие реализуемым в Армении избирательным реформам, в частности в вопросе приобретения технического оборудования.
Что же касается осенней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ), которая состоялась в Страсбурге 9-13 октября, он отметил, что имеются ощутимые достижения благодаря работе делегации НС РА.
«В начале года были завершены переговоры с ЕС вокруг нового правового документа – Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. А 21 марта 2017 года Армения и ЕС парафировали соглашение», – напомнил замминистра.
По его словам, и Армения, и Евросоюз на самом высоком уровне заявили, что готовы к подписанию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве в ноябре.
«Что же касается комиссара ЕС по вопросам политики Европейского соседства и переговоров о расширении Йоханнеса Хана, что он заявил, что соглашение будет подписано на саммите», – подчеркнул Карен Назарян.