Քաղաքական 11:15 02/11/2017 Հայաստան
«Ցավալի է, որ որոշ պետություններ կրթությունն օգտագործում են հակադիր նպատակներով՝ դրա միջոցով ազգայնական ատելություն սերմանելով, հատկապես երիտասարդների շրջանում»,- ասել է ԱԳՆ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա մասնակցում է Փարիզում մեկնարկած ՄԱԿ-ի կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպության (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) 39-րդ գլխավոր համաժողովին։
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ, Նալբանդյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի դասագրքերում բազմաթիվ նման օրինակներ կան. դրանցից մեկը երեխաներին սովորեցնում է, որ հայերն իրենց գենետիկ թշնամիներն են:
«Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի եվրոպական հանձնաժողովի 2016թ. զեկույցում նշված է, որ «Ադրբեջանի քաղաքական առաջնորդները, կրթական հաստատությունները և լրատվամիջոցները շարունակել են հայերի նկատմամբ ատելությամբ լի կոչեր հնչեցնել. ադրբեջանցիների մի ամբողջ սերունդ է մեծացել` անսալով ատելության այս հռետորաբանությանը»: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Կանոնադրության մեջ արդարացիորեն ամրագրված է, որ «պատերազմները սկսվում են մարդկանց ուղեղներում»: Հասարակությունները պատրաստ չեն լինի հաշտեցմանը, եթե նրանց գիտակցության մեջ չամրագրվի խաղաղության պաշտպանության անհրաժեշտությունը»,-ասել է Է. Նալբանդյանը:
Նա հիշեցրել է գերմանացի հայտնի գրող Հայնրիխ Հայնեի խոսքը՝  «Այնտեղ, ուր գրքեր են այրում, վերջում մարդկանց են այրելու». «Ադրբեջանցի հայտնի վիպասանի գրքերը կրակի մատնվեցին Բաքվի փողոցներում միայն այն պատճառով, որ նա ճշմարտություն էր ասել հայերի կոտորածների մասին և հաշտեցման կոչ էր արել: Նա ներկայացրել էր Նախիջևանում իր հայրենի գյուղի պատմությունը, որն իր մանկության տարիներին ուներ տասներկու հայկական եկեղեցիներ: Դրանք բոլորը՝ Նախիջևանում և Ադրբեջանի ողջ տարածքում առկա հայկական բազմաթիվ այլ սրբավայրերի ու գերեզմանատների հետ մեկտեղ, ոչնչացվել են 1990-ական և 2000-ական թվականներին: Նույն կերպ Ջուղայի հայկական գերեզմանատան հազարավոր նրբազարդ միջնադարյան խաչքարեր հողին են հավասարեցվել ադրբեջանական իշխանությունների թողտվության պայմաններում: Այդ տարածքն այժմ վերածվել է ռազմական հրաձգարանի»:
Էդվարդ Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումներից հետո, այժմ Բաքուն նպատակ է դրել ջնջել հայերի՝ մի քանի հազարամյա ներկայության մասին անգամ հիշողությունը, տարածաշրջանում տեղաբնիկ հայ մշակույթի և պատմության ցանկացած հետք:
«Բաքուն ջնջում է անցյալը այն պատճառով, որ այն չի համապատասխանում Ադրբեջանի կողմից ինքն իր համար հորինված երևակայական ներկային, հավանաբար, հետևելով Ջորջ Օրուելի հայտնի խոսքերին՝ «ով վերահսկում է ներկան, վերահսկում է անցյալը»: Նրանք, ովքեր այսօր վերահսկում են Ադրբեջանը, կարծում են, որ կարող են վերաշարադրել պատմությունը` օրինականացնելու համար իրենց ներկայիս անհանդուրժողական քաղաքականությունը»:
Խոսելով պատմամշակութային ժառանգության պահպանման կարևորության մասին նախարար Նալբանդյանը նշեց. «Պատմականորեն գտնվելով տարբեր քաղաքակրթությունների խաչմերուկում, Հայաստանը ձևավորել է այլ մշակույթների և կրոնների նկատմամբ հարգանքի և համակեցության խորը արմատներ ունեցող ավանդույթներ: Ահա թե ինչու Հայաստանում պահպանվում է հարուստ մշակութային ժառանգություն, որն ի թիվս այլոց, ներառում է հելլենիստական դարաշրջանի տաճար, հնագույն եկեղեցիներ, միջնադարյան հրեական գերեզմանատուն, 18-րդ դարի մզկիթ, իսկ շուտով այստեղ կավարտվի աշխարհի ամենամեծ եզդիական տաճարի կառուցումը:
Նշենք, որ համաժողովին մասնակցում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անդամ 195 երկրների բարձրաստիճան պատվիրակություններ, որոնք պետք է հավանության արժանացնեն կազմակերպության առաջիկա տարիների գործունեության ծրագիրը, բյուջեն և հաստատեն կազմակերպության նոր գլխավոր տնօրենի թեկնածությունը։ Կոնֆերանսի ընթացքում նախատեսված են նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավար մարմինների ընտրությունները։

Politics 12:16 02/11/2017 Armenia
“It is regrettable that some states abuse the education for contrary objectives, exploiting it for dissemination of nationalist hatred especially among the youth,” Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said in his remarks delivered at the General Policy Debate of the 39th Session of the UNESCO General Conference.
According to a press release by the ministry, he underscored there are numerous such examples in the textbooks of Azerbaijan, one of them teaching the children that Armenians are their genetic enemies.
“The 2016 report of the European Commission Against Racism and Intolerance states: “Political leaders, educational institutions and media have continued using hate speech against Armenians; an entire generation of Azerbaijanis has now grown up listening to this hateful rhetoric”. It is rightly described in the Constitution of UNESCO that “wars begin in the minds of men”. The societies will not be prepared for reconciliation unless the defense of peace is constructed in their minds,” Nalbandian said.
The Armenian official cited great German writer Heinrich Heine: “Where they burn books, they will ultimately burn people”. “The books of the renowned Azerbaijani novelist were burnt on the streets of Baku just for speaking the truth about Armenian massacres and calling for reconciliation. He wrote а story about his home village in Nakhijevan that during his childhood used to have twelve churches. All of them, together with numerous other Armenian sacred sites and cemeteries in Nakhijevan and all over Azerbaijan were wiped out in 1990s and 2000s. In the same manner thousands delicately carved medieval cross-stones of the Armenian cemetery in Jugha were bulldozed under the watchful eyes of the Azerbaijani authorities. The site was transformed to a shooting range.”
Mr. Nalbandian reminded that after ethnically cleansing the Armenian population of Azerbaijan, now Baku aims at wiping out even the memory of several millennia old Armenian presence, every traces of the indigenous Armenian culture and history of the region.
“Baku erases the past merely because it does not fit the present day self-portrayed image of Azerbaijan, probably following George Orwell’s famous words on “who controls the present, controls the past”. Those who control Azerbaijan today think they can rewrite the history to legitimize their present xenophobic policies,” he highlighted.
Speaking about the importance of the preservation of historical and cultural heritage, he said: “Historically being situated on the crossroads of different civilizations Armenia has cultivated deeply rooted traditions of coexistence and respect towards other cultures and religions. That is why Armenia preserves a rich cultural heritage that includes among others the Hellenistic era temple, some of the oldest churches in the world, medieval Jewish cemetery, 18th century mosque and soon will host the world’s largest Yazidi temple.”
To note, UNESCO's General Conference conference has brought together all of the organization's 195 Member States, which are set to determine the organization’s budget and the direction of its programmes and activities for the next two years and appoint new Director-General at General Conference.