Քաղաքական 15:19 07/11/2017 Հայաստան
Փորձագետ. Նալբանդյանի այցն Իսրայել որակապես նոր փուլ կարող են բերել հայ-իսրայելական հարաբերությունները
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի այցն Իսրայել կհանդիսանա հայ-իսրայելական դիվանագիտական  հարաբերությունների ճեղքում: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց Արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը:
«Այն վրիպումը, այն բացթողումը, որ թույլ է տրվել 25 տարվա ընթացքում, կշտկվի»,-ասաց նա:
Իսրայելի հարցերի փորձագետ, «Նորավանք» հիմնադրամի Քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Կարեն Վերանյանը նշեց, որ այցը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար պոտենցիալ է, երկու կողմն էլ մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում այցի ու դրա ընթացքում հանդիպումների մասին:
«Նալբանդյանի այցն Իսրայել տեղի է ունեցել այդ երկրի վարչապետի մակարդակով: Սա թույլ է տալիս եզրակացնելու, որ այն պայմանավորվածություններն ու քննարկումները, որը կարող են լինել պաշտոնական հանդիպումներում ու կուլիսային քննարկումներում, որակապես նոր փուլ կարող են բերել հայ-իսրայելական հարաբերությունները»,-ասաց Վերանյանը:

Politics 16:24 07/11/2017 Armenia
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian’s visit to Israel will mark a breakthrough in the diplomatic ties between the two states, an Armenian analyst said Tuesday.
“The mistake, omission made in the relations of the two states in the past 25 years will be corrected,” Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Arman Navasardyan told a news conference in Yerevan.
He informed Armenian FM and the Israeli Knesset Speaker have agreed to deepen the bilateral ties in political and other spheres, as well as on the sidelines of the international organizations.
Expert on Israeli issues, Head of the Political Studies Department of the Noravank Foundation, Karen Veranyan in his turn said the visit opens up a great potential to boost bilateral cooperation, with both sides highly interested in the visit and the meetings on its agenda.
“Nalbandian’s visit to Israel is conducted on the prime ministerial level of that country. This enables us to conclude that the agreements and talks possible at official meetings and at backstage discussions can mark a brand new stage in the Armenian-Israeli relations,” the expert said.