Հասարակություն 13:05 10/11/2017 Հայաստան
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC)՝ գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ համատեղ իրականացվող` Հայաստանում էկոգյուղերի ցանցի զարգացման ծրագրի շրջանակում, շարունակում է գյուղերում արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգերի ներդրումը։
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունից հայտնում են, որ Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքի Ագարակաձոր գյուղում ծրագրի առաջին փուլով տեղակայվել է 51 LED լուսարձակ՝ լուսավորելով 1785մ երկարությամբ տարածք: Լուսավորվել են գյուղի հիմնական փողոցները՝ մանկապարտեզ, դպրոց, մշակույթի տուն և գյուղապետարան տանող ճանապարհները։
Սահմանապահ և հեռավոր բնակավայրերում արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգերի ներդրումը էկոգյուղերի ցանցի ստեղծման կարևոր քայլերից է: Այս կերպ հնարավոր կլինի այդ գյուղերն ինտեգրել մի գործընթացում, որի հիմքում կայուն զարգացման չորս՝ բնապահպանական, տնտեսական, մշակութային և սոցիալական բաղադրիչներն են: Ծրագրի արդյունքում էապես կկրճատվեն համայնքի բյուջետային ծախսերը, կլինեն խնայողություններ, որոնք կարող են ուղղվել այլ խնդիրների լուծմանը:
Ժամանակակից էներգախնայող համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Արենի համայնքի ղեկավար Հուսիկ Սահակյանը և գյուղի բնակիչները:
«Համայնքների զարգացումը շարունակում է ռազմավարական նպատակ մնալ մեզ համար: Տարիների մեր գործակցության շրջանակում այդ ուղղությունը եղել ու մնում է թիրախավորված: Այս ծրագրերի հիմքում ոչ թե կարճաժամկետ աջակցությունն է, այլ գյուղն ու հողի մշակին երկրում ամուր պահելը: Իրականացված աշխատանքի ծավալն ու ներդրված գումարի չափը կարևոր բաղադրիչներ են, սակայն կա ավելի կարևոր նպատակ. լավ արարքներն ընդօրինակվելու սովորություն կարող են դառնալ: Գուցե դրա համար ժամանակ ու կամք է հարկավոր, բայց վստահ եմ, որ վաղվա սերունդը գնալու է այդ ճանապարհով»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

Society 13:20 10/11/2017 Armenia
The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), with its general partner VivaCell-MTS, continues installation of energy-efficient outdoor lighting systems in the frames of the project aimed at the development of an eco-village network in Armenia.
VivaCell-MTS reported in a release, in the first stage of the project, 51 LED lights were installed in Agarakadzor village of Areni community in Vayots Dzor region, providing outdoor lighting along a 1785m-long territory. The main streets, particularly roads to kindergarten, school, cultural house and village council building were illuminated.
Introduction of energy-efficient systems in borderland villages is one of the important steps aimed at the creation of an eco-village network. It allows the villages to integrate in a process, encompassing 4 pillars of sustainability: namely, environmental, economic, cultural and social. Due to the project, the budget expenses of the community are significantly reduced. The savings can be directed towards the solution of other community problems.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, the FPWC founder Ruben Khachatryan, Areni community head Husik Sahakyan and village residents attended the launching ceremony of the energy-efficient system.
“Development of communities remains a strategic purpose for us. We keep this in the focus of our attention throughout the years of our cooperation. In the core of these projects is the need to ensure the sustainability of villages and the well-being of villagers, not just extending a short-term support. The volume of work we have done and the amount of the money that has been invested in the projects are crucial components; however, there is a purpose more important than that: good deeds have to become a regular practice. That may take some time and may require consistency, but I am sure, the next generation will opt for that,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
Compared to regular bulbs, LED lights are more energy-efficient and durable, and can serve for a much longer period consuming 80% less electivity.