Հասարակություն 19:51 10/11/2017 Հայաստան
Ըստ ոստիկանության օպերատիվ հաղորդագրությունների ամփոփագրերի` նոյեմբերի 9-ից 10-ը հանրապետությունում արձանագրված մարմնական վնասվածք հասցնելու 14 դեպքից բացահայտվել է 12-ը։
Բացահայտվել է խարդախության և ապօրինի ծառահատման 7-ական, գողության 4, խուլիգանության 2, բռնաբարության կամ բռնաբարության փորձի, գույքի դիտավորությամբ ոչնչացման, ապօրինի կամ կեղծ ձեռնարկատիրության և պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման 1-ական դեպք:
Նախկինում կատարված հանցագործություններից բացահայտվել է գողության 2 դեպք:
Անցած 1 օրվա ընթացքում հանրապետությունում արձանագրվել է ճանապարհատրանսպորտային 3 պատահար, ինչի հետևանքով 1 մարդ զոհվել է, 2-ը` ստացել տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:

Society 20:03 10/11/2017 Armenia
According to the operations reports of Police of the Republic of Armenia, 12 out of 14 cases of infliction of bodily injuries registered in the territory of the republic from November 8 to November 10 have been uncovered.
Two cases of detection of narcotics were registered in the indicated period.
Seven cases of swindling, seven cases of illegal felling of trees, four cases of theft, two cases of hooliganism, one case of rape or attempted rape, one case of Illegal or false entrepreneurial activity and one case of abuse of official authority were detected in the past day.
From earlier committed crimes, two cases of theft have been solved.
Over the past one day, three road traffic accidents were registered in the republic, due to which one person died and two others sustained bodily injuries of varying levels of gravity.